Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Téměř 70 milionů Evropanů nemá odpovídající dovednosti v oblasti čtení a psaní a ještě více z nich nemá dostatečné početní a digitální dovednosti. Tyto osoby jsou vystaveny zvýšenému riziku ztráty pracovního místa, sociálního vyloučení a chudoby. Zároveň mnoho Evropanů, zejména velmi kvalifikovaných mladých lidí, pracuje na pozicích, které neodpovídají jejich nadání a ambicím. Evropská komise v červnu 2016 přijala novou komplexní agendu dovedností pro Evropu, která má za cíl vybavit občany již od útlého mládí širokou škálou dovedností.
Komise chce dovednosti více zviditelnit a zlepšit jejich uznávání na místní, vnitrostátní a evropské úrovni, od škol a univerzit až po trh práce. K tomu slouží návrh 10 opatření, která by měla být provedena během příštích dvou let. Některá z nich již byla zahájena jako záruka k získání dovedností, přezkum evropského rámce kvalifikací, koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa a plán pro odvětvovou spolupráci v oblasti dovedností. Další opatření budou přijata v průběhu tohoto roku nebo v roce 2017.
Záruka k získání dovedností má sloužit k podpoře dospělých s nízkou kvalifikací získat určitou minimální úroveň schopnosti číst a psát, matematické gramotnosti a digitální dovednosti a postoupit směrem k vyššímu sekundárnímu vzdělávání. Vedle toho přezkum Evropského rámce kvalifikací by měl umožnit lepší porozumění kvalifikací a jejich využívání napříč Evropskou unií. Zmíněná koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa má podpořit vzdělávání v oblasti digitální agendy a zajistit tak dostatek lidských zdrojů vybavených digitálními znalostmi. Plán pro odvětvovou spolupráci v oblasti dovedností se zaměřuje na zkvalitnění poznatků o dovednostech a odstranění nedostatků dovedností ve specifických odvětvích.
Vedle již vydaných iniciativ chystá Komise následující opatření – revizi rámce Europass, nástroj pro vytvoření dovednostního profilu příslušníků třetích zemí, podporu odborného vzdělávání, přezkum doporučení o klíčových schopnostech a monitoring úspěšnosti absolventů na pracovním trhu včetně výměny informací ohledně národních iniciativ zamezujících odliv mozků.
Revidovaný rámec Europass by Komise měla předložit na konci září letošního roku. Revize je prováděna s cílem občanům EU umožnit lepší prezentaci dovedností a získat aktuální užitečné informace o potřebných dovednostech a tendencích. Do konce roku Komise předloží analýzu a sdílení osvědčených postupů pro boj proti odlivu mozků.
Ve druhém čtvrtletí roku 2017 Komise předloží iniciativu v oblasti sledování absolventů a návrh modernizace odborného vzdělávání, jako je možná revize evropského referenčního rámce pro zajišťování kvality v oblasti odborného vzdělávání a přípravy a evropského systému kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu. Návrhem chce Komise dosáhnout, aby se odborné vzdělávání a příprava staly první volbou. Učením se prací zajistí získání zkušeností a lepší přípravu pro pracovní trh.
Ve čtvrtém čtvrtletí 2017 předloží Komise přezkum klíčových schopností pro celoživotní učení se zvláštním důrazem na podporu podnikatelského ducha a doprovodných evropských referenčních rámců. Cílem je pomoci lidem osvojit si soubor základních dovedností nezbytných k tomu, aby mohli pracovat a žít ve 21. století.
Na podporu rozvoje dovedností půjde v období 2014-2020 více než 30 miliard euro z evropských strukturálních a investičních fondů. Z Evropského sociálního fondu mohou být podpořeny aktivity v členských státech až 79 miliardami euro. Vedle toho program Erasmus+ podporuje rozvoj dovedností v rámci vzdělávání a odborné přípravy 15 miliardami. Jako doplňkové nástroje lze využít program Horizont 2020 či finanční instrumenty Evropské investiční banky. Náklady na zavedení záruky k získání dovedností se budou mezi členskými státy lišit.
Vláda České republiky formuluje a chystá v září předložit národní pozici k následujícím dokumentům – Sdělení Společně pracovat na posílení lidského kapitálu, zaměstnatelnosti a konkurenceschopnosti, návrh doporučení Rady o evropském rámci kvalifikací pro celoživotní učení a návrh doporučení Rady o zavedení záruky k získání dovedností. Současně připravuje národní strategii, která bude mít za cíl uchopit potřeby nových dovedností a kvalifikací v kontextu průmyslu 4.0.