Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 23.02.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Návrh, aby se státní podpora investičního životního pojištění přesunula na penzijní spoření, má šanci. Stát ročně podporuje investiční životní pojištění občanů půl miliardou korun možností daňových odpisů. Z uvedené formy spoření se přitom podle kritiků stal produkt se špatnou pověstí, hlavně kvůli vysokým poplatkům za provizi a faktu, že dva roky klient někde platí jen je. Stát zároveň urputně hledá řešení pro důchodový systém, který se kvůli stárnutí populace brzy dostane do deficitu.

Podle zpravodajství Lidových novin poslanec ANO Patrik Nacher nyní přišel s nápadem, který by podle něj mohl pomoci vyřešit obě věci. Prostě, doporučuje státní podporu investičnímu životnímu pojištění odebrat a ušetřenými penězi posílit daňový odpis, jímž se bonifikuje penzijní spoření ve třetím pilíři, kde si člověk střádá bokem ke státnímu důchodu.

„Investiční životní pojištění je kontroverzní produkt, který neplní funkci, kvůli které si ho klient pořizoval, a je tak pro něj ve většině případů nevýhodný. Rušit ho nechci – uvidí se, jestli po odejmutí daňových úlev na trhu přežije. Navrhuji ale, aby se státní podpora přesunula třeba na penzijní připojištění, kde je prioritou státu, aby si občané střádali peníze na stará kolena,“ řekl Patrik Nacher Lidovým novinám.

Poslanec hodlá předložit návrh změny zákona, kde by se díky úsporám u životního pojištění zdvojnásobila podpora na třetím pilíři penzijního systému. Konkrétně z dnešních až 24 tisíc ročně, o něž si může spořící poplatník snížit daňový základ, až na 48 tisíc.

Novinka by se měla dotknout jen nově uzavíraných smluv, nerušila by slevu u těch uzavřených před účinností nového zákona.

Patrik Nacher ve své úvaze vychází z toho, že stát má zájem, aby si více Čechů pořídilo doplňkové penzijní spoření. Snižuje se totiž a dál se snižovat bude počet lidí v produktivním věku, kteří v rámci průtokového charakteru prvního, státního pilíře financují penze stávajících seniorů. Méně pracujících, více seniorů – z rovnice jasně vychází, že vyžít pouze ze státní penze nebude možné, a přitom jen na ni spoléhají Češi nejvíc. Kvůli zmíněné souhře faktorů ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a většina sněmovních stran Nacherův nápad neodmítají a čekají na konkrétní podobu návrhu.

  • Zdroj: Lidové noviny