Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 22.08.2017
  • Autor: Ing. Věra Řeháčková

Ochrana zájmů všech pracovníků, a to bez ohledu na věk, je zvláště důležitá v kontextu evropského pilíře sociálních práv , jehož cílem je naplňovat taková práva, jako jsou rovné příležitosti a spravedlivé pracovní podmínky. Například podle jedné z dvaceti zásad tohoto pilíře „pracovníci mají právo na pracovní prostředí, které je uzpůsobené jejich profesním potřebám a které jim umožní prodloužit jejich účast na trhu práce.“

Cílem projektu také bylo posoudit předpoklady systémů BOZP, které jsou potřeba, aby bylo zohledněno stárnutí pracovní síly a zajištěna lepší prevence pro všechny po celý pracovní život.

Na žádost Evropského parlamentu provedla informační agentura Evropské unie pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci EU-OSHA tříleté šetření zaměřené na způsoby zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti, přičemž zohlednila problémy spojené se stárnoucí pracovní silou. Vydala zprávu, která shrnuje zjištění projektu a obsahuje politické ukazatele a doporučení zaměřené na různé úrovně a typy adresátů .

Zjištění vycházejí z přehledů týkajících se stárnutí a BOZP a rehabilitace a návratu do práce, ze zkoumání stávajících politik, programů a iniciativ usilujících o udržitelnou práci včetně těch, které se týkají rehabilitace a návratu do práce ve 28 členských státech EU a 4 zemích ESVO a z analýzy určujících faktorů pro provádění preventivních opatření a postupů týkajících se podpory zdraví pro stárnoucí pracovní sílu na pracovišti.

V rámci projektu byla také vypracována  celá řada publikací a uživatelsky přívětivý nástroj pro vizualizaci dat, který naleznete na odkazu:  https://osha.europa.eu/cs

 

  • Zdroj: EU-OSHA