Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 27.05.2017

Po téměř dvouleté práci nad úpravou stávajícího znění zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, kdy složitě hledali odbory, zaměstnavatelé spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí shodu u jednotlivých návrhů na odstranění restriktivních změn realizovaných předchozími vládami a na obnovení standardů pracovněprávních ochrany zaměstnanců, se tato novela zákona po připomínkovém řízení,  schválení vládou a Radou hospodářské a sociální dohody dostala do programu jednání Poslanecké sněmovny.

Ale výsledek je, bohužel, tristní. Sněmovna projednávání nejenže nedokončila, ale v diskuzi se objevilo takové množství pozměňovacích návrhů, že by si přepracování předložené novely vyžádalo přinejmenším další rok.

Odbory, jejichž čelní představitelé byli jednání ve Sněmovně přítomni, mohli jen konstatovat, že takový přístup k základní pracovněprávní normě si čeští zaměstnanci nezaslouží!

Vládní novelu i některé poslanecké pozměňovací návrhy kritizovala zejména pravicová opozice. Rovněž nastupující ministr financí Ivan Pilný (ANO) prohlásil, že by neměl problém se zamítnutím normy, případně jejím vrácením kabinetu k přepracování.

Kluby ČSSD a KDU-ČSL neprosadily návrh, aby dolní komora mohla pokračovat v projednávání novely i ve večerních hodinách. Žádost přednesenou předsedou frakce sociální demokracie Romanem Sklenákem podle záznamu nepodpořili až na jednoho ani poslanci vládního hnutí ANO. Kdy se poslanci k předloze vrátí, není známo.

Pilný varoval před případnými škodami, které by mohly úpravy zákoníku práce přinést ekonomice. Uvedl, že na mnoha návrzích není shoda v tripartitě. Z pravicové opozice zní, že jsou z pera odborů a že ke změnám zákoníku nyní nejsou důvody. V předvolebním období by se do takové normy mělo zasahovat jen opatrně," řekl Vladislav Vilímec (ODS). František Laudát z TOP 09 označil novelu za paskvil.

Podporu normě naopak vyjadřuje levice, podle zpravodaje Jaroslava Zavadila (ČSSD) zaměstnavatele nepoškodí. "Podnikatelé by nebyli bez zaměstnanců vůbec nic," řekl. Miroslav Opálka (KSČM) poukazoval na to, že Česko by se mělo přiblížit vyspělým evropským zemím.

K vládní novele jsou ve sněmovním elektronickém systému desítky poslaneckých pozměňovacích návrhů. Zavadil chce navrhnout například nejméně pětitýdenní dovolenou pro zaměstnance po dvou letech práce u jednoho zaměstnavatele a právo odborů zastavit provoz, pokud se zjistí závady ohrožující bezpečnost. Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák bude požadovat, aby zdravotníci v soukromých nemocnicích dostávali odměnu podle platových tabulek jako jejich kolegové ve státních zařízeních.

Vládní novela vyvolala dříve debaty zejména kvůli navrhované úpravě pravidel pro práci z domova. Také ta by mohla doznat změn, pokud však předloha vůbec postoupí do závěrečného schvalování.

Sociální výbor už v únoru podpořil novelu zákoníku práce s některými úpravami jen o jediný hlas. Pro předlohu tehdy hlasovali členové za ČSSD, KSČM a Úsvit, proti byli zástupci vládních ANO, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS.

  • Zdroj: ČTK