Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 02.09.2017
  • Autor: Sára Kopečková s využitím podkladů Jobs.cz

Na jedné straně se mluví o tom, jak firmám nyní chybějí lidé a tak se nabírá ve velkém. Na druhé straně se obrovské množství uchazečů stále setkává s tím, že pošlou životopis a nedostanou žádnou reakci. Zdánlivě to nedává žádný smysl. Jak vážné to skutečně je? Pracovní portál Jobs.cz na toto téma zadal průzkum, do něhož se zapojily tisíce dotazovaných a který odhalil, jak se věci skutečně mají.

Tři reálné citace lidí, kteří nedávno hledali práci (na Jobs.cz)

Byli naštvaní, že většině společností nestáli po zaslání životopisu ani za krátkou odpověď.

„Firmy nejsou schopné ani napsat, že nemají zájem. Prostě lidi nechávají kvasit.“

„Kdy firmy začnou uchazeče vnímat jako člověka, který hledá práci? A kterému nepřidá, pokud se setká s nulovou odpovědí a nezájmem.“

„Věnuji čas přípravě CV a motivačního dopisu, tak bych očekávala alespoň základní slušné jednání od personalistů.“

Zažily to dvě třetiny hledajících

Průzkum zmiňovaného portálu též ukázal, že takové zkušenosti bohužel nejsou ani zdaleka ojedinělé. Přesněji: 68 % uchazečů v nedávné době zažilo, že někam poslali životopis, ale od firmy nepřišla žádná reakce. Vůbec žádná. Ani neosobní fráze typu: „Děkujeme, ale dali jsme přednost jinému zájemci.“

Hazard s důvěrou

Pokud už se někdo rozhodne, že změní práci, ale narazí na hradbu mlčení, samozřejmě ho to otráví. Podle průzkumu to v lidech vzbuzuje třeba následující pocity:

58 % lidí řeklo, že je přešla chuť odpovídat na další nabídky práce,

76 % lidí řeklo, že by danou firmu nedoporučili svým známým,

83 % lidí řeklo, že do dané firmy se už nikdy na žádnou pozici nepřihlásí.

Neodpovídání na zaslané životopisy je také docela hazard z důvěrou.

Proč personalisté mlčí?

Ta otázka se samozřejmě nabízí. Proč to firmy vlastně dělají? Proč nedokáží lidem, kteří projevili zájem o to u nich pracovat, napsat alespoň krátkou zprávu?

Otázky tedy v rámci průzkumu obdrželo 900 personalistů. Tohle jsou nejčastější důvody, proč prý uchazečům neodpovídají:

  • 50 % personalistů řeklo, že za tím vězí hlavně nedostatek času.
  • 40 % personalistů řeklo, že danému zájemci nic nenapsali, protože zatím nepadlo jednoznačné rozhodnutí, zda ho pozvou, nebo nepozvou na pohovor.
  • 29 % personalistů řeklo, že výběrko je u nich ve firmě na dlouhé lokte. Vnímají pak jako trapné ozývat se uchazečům s velkým časovým odstupem.

Co se s tím dá dělat?

Dobrou zprávou je, že jsou snahy tuto nepříznivou praxi změnit – asi nejsilnější projevuje právě portál Jobs.cz. Vždyť přece každý uchazeč, který firmě poslal životopis, si zaslouží dostat alespoň stručnou odpověď. Řešením se snažit se na firmy (a jejich personalisty neboli HR manažery) působit, aby odpovídání uchazečům nepodceňovaly. Už proto, že si tím zbytečně kazí pověst a odrazují spoustu šikovných lidí.