Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Je zvláště důležité řešit otázku doplňkové práce prováděné prostřednictvím moderních komunikačních technologií
Nová zpráva Mezinárodní organizace práce OSN (ILO) zjistila, že práce na dálku může vést k nespavosti a zvýšenému stresu.
Studie s názvem Práce kdykoli a kdekoli: dopady na svět práce analyzovala pracovní návyky lidí z Velké Británie, Belgie, Francie, Finska, Německa, Maďarska, Itálie, Nizozemska, Španělska, Švédska, Argentiny, Brazílie, Indie, Japonska a USA.
Studie rozlišuje tři skupiny pracovníků: ti, kteří pracují z domova pravidelně, "vysoce mobilní" zaměstnanci, kteří pracují na různých místech mimo kancelář a ti, kteří si rozdělují čas mezi kanceláří a domovem.
U všech tří skupin bylo zjištěno, že jsou náchylnější k negativním důsledkům pro zdraví a blahobyt než zaměstnanci, kteří buď vždy nebo pravidelně pracují v kanceláři.
"Tato zpráva ukazuje, že používání moderních komunikačních technologií usnadňuje lepší celkovou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, ale současně také rozostřuje hranice mezi pracovním a osobním životem v závislosti na pracovišti a charakteristikách různých povolání", řekl Jon Messenger z Mezinárodní organizace práce, který byl spoluautorem zprávy.
Bylo zjištěno, že 42 procent vysoce mobilních pracovníků a pracovníků, kteří pracují pravidelně doma se muselo vyrovnávat s nespavostí ve srovnání s 29 procenty běžných kancelářských pracovníků a 41 procent vysoce mobilních pracovníků si stěžovalo na stres, na rozdíl od 25 procent běžných kancelářských pracovníků .
"Je obzvlášť důležité řešit otázku doplňkové práce prováděné prostřednictvím moderních komunikačních technologií, například dodatečná práce z domova, která by mohla být považována za neplacené přesčasy a rovněž je nezbytné zajistit dodržování minimálních dob pro odpočinek, aby se předešlo negativním dopadům na zdraví pracovníků a dobré životní podmínky pracovníků ", uvedl Oscar Vargas z organizace EU pro životní a pracovní podmínky Eurofound.
Mezinárodní organizace práce doporučuje řešit tyto disproporce jednak podporou formální práce na dálku na částečný úvazek, což by pomohlo zaměstnancům udržet si vztahy se svými spolupracovníky, jednak omezením neformální mobilní práce na bázi ICT.