Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Hlavní novinky:
Celý projev naleznete na: http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-17-3165_en.htm
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém výročním projevu o stavu Unie dne 13. září uvedl: „Chci, abychom dále posílili naši evropskou obchodní agendu. Ano, Evropa je otevřena podnikání. Očekává ale vzájemnost. Dáváme, ale chceme také dostávat. Obchod není nic abstraktního. Přináší pracovní místa a vytváří nové příležitosti pro evropské podniky, jak velké, tak malé. Každá miliarda EUR z vývozu podpoří vznik dalších 14 000 pracovních míst v Evropě. A obchodováním také vyvážíme naše normy – sociální, environmentální, normy z oblasti ochrany údajů nebo bezpečnosti potravin.“
V návaznosti na projev o stavu Unie přednesený předsedou Komise Jeanem-Claudem Junckerem dnes Komise představila obsáhlý balíček návrhů týkajících se obchodu a investic, které pro tuto oblast stanoví progresivní a ambiciózní agendu. Návrhy předpokládají například vytvoření nového evropského rámce pro prověřování investic, který zajistí, aby přímé zahraniční investice neohrožovaly strategické zájmy EU v otázkách bezpečnosti a veřejného pořádku, nebo návrh mandátu, aby mohlo začít jednání o obchodu s Austrálií a Novým Zélandem. V zájmu toho, aby byla obchodní politika EU tou nejtransparentnější a nejinkluzivnější na světě, se Komise rozhodla zřídit poradní skupinu pro obchodní dohody EU a od nynějška zveřejňovat každý nový návrh na udělení vyjednávacího mandátu. V neposlední řadě zahrnují dnes oznámená opatření návrh mandátu k zahájení jednání, která by měla vést k vytvoření mnohostranného soudu pro investice.
První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans prohlásil: „Má-li se realizovat volný a spravedlivý obchod, je třeba nalézt rovnováhu mezi otevřeností trhů pro obchod a investice, jakožto klíčovou hnací sílu naší prosperity, a mezinárodními pravidly, která pomáhají prosazovat naše vysoké standardy a společné hodnoty a chránit naše zájmy. Proto jako součást balíčku k obchodní politice navrhujeme zřízení stálého mnohostranného investičního soudu, který bude spravedlivý a nestranný. Takový soud nám umožní dosáhnout správné rovnováhy mezi zájmy států a investorů a nezbytnou demokratickou legitimitou díky tomu, že nastolí nezávislost, odpovědnost a transparentnost.“
Místopředseda Jyrki Katainen k tomu dodal: „Globální obchod musí být utvářen a řízen proaktivně, aby byl zajištěna jeho spravedlivost, hodnota projektů a aby zůstal pevně zakotven v systému, který stanoví určitá pravidla. Narůstá hrozba protekcionismu a slábne odhodlání důležitých hráčů ke globálnímu řízení obchodu. EU se musí chopit iniciativy. Náš přístup je vyvážený a odpovědný: Otevíráme naše trhy, ale chceme, aby se globalizace řídila také přísnými pravidly a normami a staráme se o to, aby pro všechny platily rovné podmínky. Obchod napomáhá k prosperitě evropského průmyslu, vytváří vývozní příležitosti pro malé a střední podniky a umožňuje jim vytvářet pracovní místa.“
Komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová uvedla: „Svět potřebuje v oblasti obchodu lídry. Evropské unii se i nadále daří prosazovat volný a spravedlivý obchod v čele skupiny podobně smýšlejících zemí. Dnešní balíček návrhů dokládá toto vedoucí postavení v praxi. Ukazuje také naše odhodlání rozvíjet obchodní politiku EU tak, aby byla co nejotevřenější a nejinkluzivnější. V nadcházejících týdnech budu úzce spolupracovat s Evropským parlamentem a vládami členských států EU v rámci Rady EU, aby se tyto návrhy podařilo předložit co nejdříve.“
Klíčovými prvky balíčku jsou:
Podrobnosti o dnešním balíčku k obchodní politice obsahuje sdělení „Vyrovnaná a progresivní obchodní politika k využití potenciálu globalizace“. Jeho součástí je zpráva o pokroku s titulem „Obchod pro všechny“, která hodnotí dosavadní 2leté období implementace strategie evropské obchodní politiky.
Souvislosti
Světový obchod je klíčovým zdrojem konkurenceschopnosti a prosperity Evropské unie. S evropským vývozem do ostatních částí světa je spojeno více než 30 milionů pracovních míst. V budoucnu bude 90 % světového růstu generováno za hranicemi Evropy. Z celosvětově integrované ekonomiky budou kromě evropských občanů, pracovníků a spotřebitelů z EU i nadále těžit malé, velké i střední evropské podniky.
V říjnu 2015 Komise navrhla pro EU novou obchodní a investiční strategii s názvem „Obchod pro všechny: Cesta k zodpovědnější obchodní a investiční politice“. Dnešní sdělení a pět souvisejících iniciativ staví na této strategii v kontextu širšího diskusního dokumentu Komise o využití potenciálu globalizace z května 2017.