Evropané očekávají od Unie účinná řešení v celé řadě oblastí. Činnost EU je tak intenzívnější, než kdykoli před tím: chrání a brání své občany a dává jim nové příležitosti, a to navzdory tomu, že její zdroje jsou již delší dobu kráceny rasantními úspornými opatřeními.
Evropa činí důležitá rozhodnutí o své budoucnosti a EU bude muset sestavit rozpočet, který jí umožní splnit její cíle a jehož každé euro bude vynaloženo ve prospěch obyvatel Unie.
Komise dnes zveřejnila diskusní dokument o budoucnosti financí EU, jenž prezentuje různé možnosti, jak uvedeného cíle dosáhnout. Otázky, které tento pátý a poslední dokument z téže tematické řady předkládá, tvoří jádro diskuse, jež započala 1. března zveřejněním bílé knihy Komise o budoucnosti Evropy. Dokument mapuje možné rozpočtové důsledky různých alternativ, ze kterých Evropa při rozhodování bude vybírat.
- Dokument mapuje 5 scénářů bílé knihy o budoucnosti Evropy v oblasti financí
- Připomíná, že EU čelí novým výzvám (např. migrace), které si žádají finanční prostředky
- Má se brát ze současných peněz nebo najít nové zdroje?
- Jak rozpočet zjednodušit?
- Jak ho udělat flexibilnější?
- Nastiňuje hlavní trendy a vývoj v klíčových politických oblastech jako koheze a zemědělství
- Ukazuje přidanou hodnotu financování z programů EU v konkrétních oblastech
- Reflexe bude základem při přípravě návrhu víceletého rozpočtu po 2020, který Komise předloží 2018
Komisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther H. Oettinger prohlásil: „Pokud má Evropa čelit novým výzvám, musíme pro ni zajistit finanční prostředky. Můžeme buď méně utrácet, nebo najít nové zdroje příjmů. Ale ať už podnikneme cokoli, každé euro investované z rozpočtu EU musí přinést přidanou hodnotu a pozitivně se projevit v běžném životě Evropanů.“
Komisařka pro regionální politiku Corina Crețu uvedla: „Nadešel čas dát rozpočtu EU novou podobu. Měl by být jednodušší a pružnější. Přistupme ambiciózně a kreativně k tomu, jak v dnešní globalizované ekonomice zajistit, aby byl rozpočet účinným nástrojem, který nám pomůže zrychlit růst, těsněji spolupracovat a nenechat nikoho pozadu.“
EU má při sestavování rozpočtu nelehký úkol: očekávají se od ní lepší výsledky za méně peněz. Očekává se, že EU se bude více angažovat v nových oblastech politiky, jako je migrace, vnitřní a vnější bezpečnost nebo obrana. Zároveň by Evropa chtěla zachovat svou vedoucí úlohu na světové scéně, být i nadále jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů humanitární a rozvojové pomoci a stát v čele úsilí při boji proti změně klimatu. To vše s rozpočtem, který bude chudší o příspěvky Spojeného království, jež Unii opouští.
Aktuální diskusní dokument tuto výzvu komentuje a předkládá hlavní body pro diskusi. Ta se bude kromě jiného věnovat pěti scénářům uvedeným v bílé knize: Bude EU jednoduše pokračovat podle dosavadních pravidel, budou toho členské státy dělat společně méně, budou pokračovat ale s různou intenzitou, budou toho dělat méně a efektivněji, nebo naopak mnohem více společně? Každý z těchto ilustrativních scénářů by měl jiné důsledky – pokud jde o výši nákladů na jednotlivé oblasti i o to, odkud by pocházely zdroje. Možností je řada – od snížení výdajů za stávající politiky po zvyšování příjmů.
Kromě toho diskusní dokument stanoví základní prvky rozpočtu EU a nastiňuje hlavní trendy a vývoj v klíčových politických oblastech, jako je politika soudržnosti nebo zemědělství. Věnuje se také komplexním otázkám, například přidané hodnotě financování z programů EU nebo vztahu mezi financováním EU a strukturálními reformami v členských státech.
Souvislosti
Reflexe, kterou zahájila bílá kniha a jejímž výstupem je řada diskusních dokumentů, bude základem při přípravě návrhu příštího víceletého finančního rámce pro EU a jejích 27 členských států. Komise jej hodlá předložit v polovině roku 2018.
Víceletý finanční rámec stanoví na následující, minimálně 5leté období maximální částky, které může EU každý rok v jednotlivých politických oblastech vynaložit. Současný víceletý finanční rámec se vztahuje na období 2014 až 2020. Každý roční rozpočet pak musí víceletý rámec respektovat.
Debata o otázkách vznesených v diskusním dokumentu bude dále pokračovat a v nadcházejících měsících ji oživí řada jednání, jako například každoroční konference „Rozpočet zaměřený na výsledky“, kterou pořádá Komise 25. září 2017.