Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Přichází v době, kdy se Evropská Unie ocitá v bezprecedentní situaci. Negativní výsledek referenda o členství Spojeného království v EU nás staví před novou výzvu – poprvé v historii se prakticky i politicky vypořádat s odchodem členské země z EU. Tento moment si žádá i bezodkladnou reflexi EU. Jejím cílem by mělo být posílení důvěry občanů ve společný evropský projekt, rozvíjení jeho přínosů a obhájení výsledků procesu evropské integrace.
EU se v současné době nachází na křižovatce - buď bude pokračovat její fragmentace, nebo se semkne směrem k větší soudržnosti.
Priority předsednictví jsou odrazem snahy zvýšit jednotu, soudržnost a odolnost Unie a posílit důvěru občanů v evropský projekt.
Předsednictví vychází ze dvou pilířů.
Slovenské předsednictví bude věnovat maximální úsilí projektům, které staví na základech přínosů vnitřního trhu.Odstraňování bariér mezi členskými státy znamená reálný přínos pro ekonomiky i občany.
Slovenské předsednictví chce prosazovat taková řešení, která zohledňují dlouhodobou perspektivu.Tento přístup je základním předpokladem k tomu, aby Unie přešla od krizového managementu k systematickému naplňování strategické vize.
Agendě EU budou v nejbližších měsících dominovat praktické i politické následky referenda v UK. Unii čekají náročná rokování o budoucím uspořádání vztahů se Spojeným královstvím, jejichž základem bude článek 50 Smlouvy o Evropské unii.
Slovenské předsednictví si klade za cíl přinést hmatatelné výsledky pro občany, a to ve čtyřech prioritních oblastech:
Evropská ekonomika potřebuje výrazný investiční impuls, který podpoří hospodářský růst a tvorbu nových pracovních příležitostí.
Využívání finančních nástrojů, strukturální reformy a zodpovědný přístup k veřejným financím jsou základem hospodářsky silné Evropy. Pokrok při budování Unie kapitálových trhů a dokončení Hospodářské a měnové unie rovněž přispějí k lepší výkonnosti a stabilitě evropské ekonomiky.
Plné fungování jednotného trhu stále omezuje řada nedostatků a překážek. Modernizaci jednotného trhu si vyžaduje i neustálý technologický rozvoj a nové příležitosti.Energetická unie může přispět k bezpečným dodávkám energie za dostupné ceny.Jednotný digitální trh má jedinečný potenciál vytvořit nové příležitosti pro podniky i občany.
Ochrana vnějších hraníc a efektivní spolupráce se třetími zeměmi jsou důležitými podmínkami pro účinné řízení migrace. Udržitelná migrační a azylová politika umožní Unii vrátit se k plně fungujícímu Schengenu a ke konsolidaci azylových systémů členských států.
Velmi důležité jsou také pevné obchodní vazby s klíčovými světovými ekonomikami a rovněž podpora stability, prosperity a demokracie v našem sousedství.
Slovenské předsednictví Rady EU je přesvědčené, že dosažením pokroku v těchto prioritních oblastech přispěje k soudržnosti EU a pomůže obnovit důvěru občanů.