Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 30.09.2013
Dne 18. září 2013 sociální partneři v odvětví zemědělství v Evropě zastoupeny zástupci EFFAT, zastupující zaměstnance a zástupci GEOPA, jménem zaměstnavatele v Bruselu slavili 50. výročí odvětvového sociálního dialogu.
Odvětví zemědělství již dlouho uznává důležitost spolupráce na evropské úrovni, "odvětví zemědělský bylo průkopníkem sociálního dialogu na evropské úrovni, povzbuzovalo a inspirovalo sociální partnery v jiných odvětvích, k následování jejich příkladu," řekl Harald Wiedenhofer, generální tajemník EFFAT.
Sociální dialog je mnohem více než neformální, nezávazná spolupráce, zemědělští sociální partneři úspěšně řeší řadu problémů, kterým čelí zaměstnanci a zaměstnavatelé tohoto odvětví.
Mezi vítězství sociálních partnerů v nových státech EU patří „Dosažení rovnoměrně rozložené pracovní doby, bezpečnějšího využívání zemědělských strojů a zařízení, zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, změny prostředků zemědělské politiky zaměřené na zemědělské podniky a lidi, které zaměstnávají a podpora sociálních partnerů v nových členských státech EU".
Evropské zemědělství čelí množstvím politických výzev, jako nikdy předtím. "Je na nás, abychom pokračovali v práci našich předchůdců", řekl Chris Botterman, prezident GEOPA, s odkazem na budoucí priority sociálních partnerů.
Konkrétně sem patří konfrontace odvětví stárnoucí pracovní síly a nedostatku mladých lidí v zemědělství, potřebu zajistit odpovídající odbornou přípravu, boj proti nekalé soutěži a špatným pracovním podmínkám, zkvalitňování zdravotních a bezpečnostních podmínek a reakce na hospodářské a sociální důsledky mezinárodní konkurence.
"Sociální dialog není součástí problému, je součástí řešení krize," uvedl László Andor, evropský komisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a sociální začleňování, který se zúčastnil oslavy a podpisu společného prohlášení sociálních partnerů k budoucí spolupráci.
"Silné, udržitelné a konkurenceschopné zemědělské odvětví má zásadní význam pro budoucí úspěch evropského projektu", naléhal Harald Wiedenhofer.
"Udržitelné zemědělství je klíčem k udržitelné Evropě," řekl.
V diskusi u kulatého stolu členové EFFAT, GEOPA, Výboru Evropské komise pro zaměstnanost, sociální záležitosti a začlenění a Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV), debatovali o budoucnosti sociálního dialogu v tomto odvětví.
Pokud jde o otázku stimulace růstu sociálního dialogu v nových členských státech, Arnd Spahn, tajemník EFFAT pro odvětví zemědělství řekl, že je klíčovým úkolem "Převzetí hodnot sdílených Evropským společenstvím novými členskými státy, kde není ani tak problém s kapacitou odborů, ale s politickou vůli národních vlád, aby uznaly význam sociálního dialogu".
Hans-Joachim Wilms, místopředseda EHSV rovněž zdůraznil potřebu větší efektivity v celém procesu sociálního dialogu, jakož i potřebu posílit image sociálního dialogu.


testospzvzv123