Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Vláda svým usnesením č. 531, ze dne 24. 7. 2017 schválila nová pravidla pro uplatňování odpovědného přístupu při zadávání veřejných zakázek a nákupech státní správy a samosprávy a doporučila vrcholným představitelům státní správy a samosprávy, aby v jimi řízených organizacích tato pravidla uplatňovali a využívali metodiky pro environmentálně a sociálně odpovědný přístup při zadávání veřejných zakázek.
V dokumentu se státní správa a samospráva zavazuje, že se bude řídit třemi pravidly:
Pravidla pro společensky odpovědné zadávání veřejných zakázek upravuje rámcově směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2014/24/EU o zadávání veřejných zakázek a z ní vycházející zákon o zadávání veřejných zakázek č. 134/2016 Sb. , který nabyl účinnosti 1. října 2016 (dále jen ZZVZ).
Zvláštními podmínkami plnění veřejné zakázky podle důvodové zprávy jsou takové podmínky, které akcentují aspekty sociální, hospodářské, environmentální, zaměstnanosti nebo inovací. Může se jednat například o dodržení postupů šetrných k životnímu prostředí při výrobě zboží, které bude předmětem veřejné zakázky nebo o podmínku vyjadřující podporu odborné praktické přípravy učňů při plnění veřejné zakázky. Společnou podmínkou pro podmínky účast podle § 37 odst. 1 je jejich souvislost s předmětem veřejné zakázky. Nelze tedy například vyžadovat kvalifikaci, která je při plnění veřejné zakázky nepoužitelná, nebo plnění sociálních či enviromentálních podmínek bez souvislosti s plněním veřejné zakázky (například sponzorství kulturních, sportovních nebo společenských aktivit určených zadavatelem).“
Další úpravu, na základě které lze formulovat společensky odpovědné zadání veřejné zakázky obsahuje § 114 a §116 ZZVZ, kdy „pro hodnocení ekonomické výhodnosti nabídky podle kvality je zadavatel povinen stanovit kritéria, která vyjadřují kvalitativní, environmentální nebo sociální hlediska spojená s předmětem veřejné zakázky“ a kritériem kvality mohou být zejména sociální, environmentální nebo inovační aspekty.
Pro zadavatele je důležité stanovit zadávací podmínky tak, aby využil § 37 odst. 1 písm. d) ZZVZ a aby přitom neporušil pravidla hospodárnosti. Zadavatel musí být připraven obhájit zadávací podmínky, např. tím, že zvýšená nabídková cena je důsledkem zapojení osob, které dosud pobíraly podporu v nezaměstnanosti, takže je vyvážena snížením výdajů z veřejných rozpočtů.
Otázku dodržování zásad hospodárnosti a nastavení konkrétních hodnotících kritérií (zejména váhy, která bude těmto kritériím přiřazena) lze předem konzultovat s Ministerstvem financí, které je gestorem právních předpisů upravujících hospodaření veřejných zadavatelů.
Vodítkem při formulaci zadávacích podmínek s ohledem na společenskou odpovědnost mohou být metodiky a příručky zpracované MPSV, které jsou zveřejňovány na http://sovz.cz.
Svoji metodiku pro prevenci trestní recidivy formou podpory zaměstnávání a profesního rozvoje osob se záznamem v evidenci Rejstříku trestů a osob ve výkonu trestu odnětí svobody v rámci veřejných zakázek představilo v červenci 2017 také ministerstvo spravedlnosti. Metodika obsahuje praktické rady a postupy pro zadavatele veřejných zakázek včetně popisu konkrétních kroků, které musí provést při svém rozhodování o vhodnosti zahrnutí těchto podmínek nebo kritérií do zadávací dokumentace. Součástí jsou příklady dobré praxe.