Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 22.10.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Spotřebitelská důvěra v Německu klesla kvůli druhé vlně koronaviru více, než se čekalo. Množící se případy nákazy přiměly Němce otevírat peněženky s větším rozmyslem, mnozí se obávají infekce nebo dopadů krize na svou životní úroveň. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z aktuálně zveřejněných údajů institutu GfK.

Index spotřebitelské nálady pro listopad se, podle GfK, snížil na minus 3,1 bodu z říjnových minus 1,7 bodu. Údaj za říjen byl přitom upraven, dříve institut udával hodnotu minus 1,6 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali mírně nižší pokles důvěry - jen na minus 2,8 bodu.

Podle analytika GfK Rolfa Bürkla se oživování lepší nálady ze začátku léta letošního roku se zastavilo a spotřebitelská nálada znovu poklesla. Zhruba dvě třetiny spotřebitelů nyní předpokládají, že pandemie pro ně představuje závažnou nebo velmi závažnou hrozbu a více než polovina se obává jejích dopadů na vlastní budoucnost.

V Německu se růst počtu nakažených zrychlil a ve čtvrtek země poprvé ohlásila za jediný den více než deset tisíc nakažených. Podle Roolfa Bürkla spotřebitelé zjevně předpokládají, že silnější šíření viru zpomalí dříve očekávané rychlé oživení německé ekonomiky.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí v důsledku koronavirové krize klesla o rekordních 9,7 procenta. Přední německé ekonomické instituty v polovině měsíce uvedly, že hospodářství by v letošním roce mohlo klesnout o 5,4 procenta. Ještě v dubnu čekaly na letošní rok snížení hrubého domácího produktu (HDP) o 4,2 procenta.

Vláda začátkem září zlepšila výhled vývoje ekonomiky na celý letošní rok. Předpokládá nyní, že HDP se sníží o 5,8 procenta, zatímco dříve počítala s poklesem o 6,3 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

  • Zdroj: Česká televize