Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Mezinárodní organizace práce a Světová obchodní organizace vydaly společnou studii pod názvem "Investování do dovedností pro inkluzivní obchod". Studie poukazuje na skutečnost, že posílení klíčových pracovních, technických a manažerských dovedností může pomoci zemím a podnikům čelit výzvám stále konkurenceschopnější globální ekonomiky. Studie zdůrazňuje fakt, že příslušné politiky rozvoje dovedností jsou klíčové k tomu, aby pomohly firmám jednak účastnit se obchodu, ale také k tomu, že umožňují pracovníkům najít si dobré zaměstnání.
Autoři upozorňují na fakt, že země s reagujícími systémy rozvoje dovedností mají tendenci být úspěšnější v tom, aby dovednosti využívaly v obchodovatelných aktivitách a tím zlepšily konkurenceschopnost své země ve světové ekonomice.
"Poskytování správných dovedností je zásadní pro získávání výhod plynoucích z obchodu ve zvýšené produktivitě a s lepšími pracovními místy a pro zajištění toho, aby obchod přispěl k inkluzivnímu rozvoji. V rychle se měnícím světě práce je důležitější více než kdy jindy, aby rozvoj dovedností odpovídal současným a vznikajícím potřebám v oblasti dovedností, což zvyšuje výsledky pro pracovníky a firmy, a to jak nyní, tak i v budoucnosti, "uvedl generální ředitel Mezinárodní organizace práce Guy Ryder.
Potřeba zdokonalování dovedností je přítomná jak v rozvinutých, tak v rozvíjejících se zemích, neboť se snaží nalézt příležitosti v globální ekonomice, která prochází hlubokou transformací vyvolanou politickými změnami a sílami obchodní integrace a technologického pokroku.
Autoři uvádějí čtyři hlavní mechanismy, kterými obchod ovlivňuje relativní poptávku po dovednostech.
Řešení potřeby rozvoje konkurenceschopnější pracovní síly je podle studie dlouhodobým procesem. V zemích ve všech fázích vývoje pokračující vzdělávání a odborná příprava jak na vysokých školách, tak ve formě odborného vzdělávání a přípravy, tak školení na pracovišti, mohou pomoci pracujícím a manažerům vyrovnat se s velkými změnami poptávky po dovednostech, které v různé míře vyvolává globalizace.
Autoři nalezli důkazy o řadě politických přístupů, které pomohly zemím účinně reagovat na tyto výzvy.
Jedná se o následující politické přístupy.
Plný text studie lze nalézt na webové stránce Mezinárodní organizace práce: www.ilo.org.