Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 12.07.2017
  • Autor: Ing. Věra Řeháčková

Mezinárodní organizace práce a Světová obchodní organizace vydaly společnou studii pod názvem "Investování do dovedností pro inkluzivní obchod". Studie poukazuje na skutečnost, že posílení klíčových  pracovních, technických a manažerských dovedností může pomoci zemím a podnikům čelit výzvám stále konkurenceschopnější globální ekonomiky. Studie zdůrazňuje fakt, že příslušné politiky rozvoje dovedností jsou klíčové k tomu, aby pomohly firmám jednak účastnit se obchodu, ale také k tomu, že umožňují pracovníkům najít si dobré zaměstnání.

 
Autoři upozorňují na fakt, že země s reagujícími systémy rozvoje dovedností mají tendenci být úspěšnější v tom, aby dovednosti využívaly v obchodovatelných aktivitách a tím zlepšily konkurenceschopnost své země ve světové ekonomice.

"Poskytování správných dovedností je zásadní pro získávání výhod plynoucích z obchodu ve zvýšené produktivitě a s lepšími pracovními místy a pro zajištění toho, aby obchod přispěl k inkluzivnímu rozvoji. V rychle se měnícím světě práce je důležitější více  než kdy jindy, aby rozvoj dovedností odpovídal současným a vznikajícím potřebám v oblasti dovedností, což zvyšuje výsledky pro pracovníky a firmy, a to jak nyní, tak i v budoucnosti, "uvedl generální ředitel Mezinárodní organizace práce Guy Ryder.

Potřeba zdokonalování dovedností je přítomná jak v rozvinutých, tak v rozvíjejících se  zemích, neboť se snaží nalézt příležitosti v globální ekonomice, která prochází hlubokou transformací vyvolanou politickými změnami a sílami obchodní integrace a technologického pokroku.

 Autoři uvádějí čtyři hlavní mechanismy, kterými obchod ovlivňuje relativní poptávku po dovednostech.

  • Obchod vyvolává poptávku po produktech, ve kterých země mají komparativní výhodu. V zemích s komparativní výhodou v odvětvích náročných na dovednosti obchod zvyšuje poptávku po kvalifikovaných pracovnících.
  • Mezinárodní obchod vede k expanzi nejproduktivnějších firem, které mají tendenci zaměstnávat relativně kvalifikovanější pracovníky.
  • Vzhledem k tomu, že náklady na offshoring (přesunutí činností organizace do jiné organizace v zahraničí) klesají, nejméně složité fáze výroby mají tendenci se přemísťovat do nízkopříjmových ekonomik.
  • Nižší obchodní náklady mohou být katalyzátorem změn ve výrobních technologiích, včetně automatizace, které zvyšují produktivitu a upřednostňují vysoce kvalifikovanou práci ve vyvážených a konkurenceschopných firmách v rozvinutých i rozvíjejících se zemích.

Řešení potřeby rozvoje konkurenceschopnější pracovní síly je podle studie dlouhodobým procesem. V zemích ve všech fázích vývoje pokračující vzdělávání a odborná příprava jak na vysokých školách, tak ve formě odborného vzdělávání a přípravy, tak školení na pracovišti, mohou pomoci pracujícím a manažerům vyrovnat se s velkými změnami poptávky po dovednostech, které v různé míře vyvolává globalizace.

Autoři nalezli důkazy o řadě politických přístupů, které pomohly zemím účinně reagovat na tyto výzvy.

Jedná se o následující politické přístupy.

  • Soudržnost politik: zvyšování dovedností a zlepšení konkurenceschopnosti na národní úrovni vyžaduje řadu politických přístupů a je nezbytné, aby byly koherentní;
  • Sociální dialog mezi vládou a sociálními partnery, který je nezbytný pro to, aby systémy dovedností odpovídaly potřebám průmyslu, včetně těch odvětví, která vyrábějí obchodovatelné zboží a služby.
  • Začátek formulářeŠiroký přístup ke vzdělávání, k rozvoji dovedností a celoživotnímu učení pro pracovníky s nízkou kvalifikací, ty pracovníky, kteří nemají přenosné dovednosti, či pracovníky, jejichž dovednosti v oblasti učení jsou slabé a v neposlední řadě pracovníky, jejichž dovednosti jsou vystaveny riziku zastarávání. Tyto skupiny mají menší užitek z obchodu a jsou zranitelné v důsledku technologických změn.
  • Cílená odborná příprava pro vysídlené pracovníky, nebo pracovníky s rizikem vysídlení jim umožní nalézt si jiné povolání ať už proto, že se jejich původní práce stala zbytečnou, nebo proto, že tato změna jim nabízí dobrou příležitost.
  • Investování do školení pro zaměstnané pracovníky: školení pracovníků na všech úrovních dovedností je nezbytnou součástí provádění účinných strategií s cílem podpořit schopnosti potřebné pro trhy obchodovatelných výrobků a služeb.
  • Základní pracovní dovednosti: Silné základní pracovní dovednosti doplňují technické dovednosti a jsou důležitým základem pro zaměstnatelnost a pro výkon podnikání.
  • Analýza a předvídání potřeb dovedností: je zapotřebí k informování o soudržnosti politik a sociálním dialogu a pro informování všech relevantních partnerů.

Plný text studie lze nalézt na webové stránce Mezinárodní organizace práce: www.ilo.org.

  • Zdroj: MOP (ILO)