Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 01.07.2016
  • Autor: (egi)

Dne 10. června 2016 byl definitivně ukončen příjem Jednotné žádosti 2016. Celkem bylo podáno 30 632 žádostí, což je přibližně o 1 400 více ve srovnání s loňským rokem. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) jako administrátor žádostí o zemědělské dotace na Jednotné žádosti 2016 vyplatí dle předpokladů 31,6 miliard korun.

Příjem Jednotných žádostí v letošním roce probíhal od 8. dubna do 16. května 2016. Žádosti bylo možné podat i po řádném termínu ukončení příjmu, a to až do 10. června, ale ty už podléhaly sankci ve výši 1 % z celkové dotace za každý pracovní den. Žádosti o zařazení do Agroenvironmentálně-klimatických opatření a Ekologického zemědělství již po 16. květnu nebylo možné podat.

Také letos byl zájem žadatelů o dotace velký. V řádném termínu bylo podáno celkem 30 130 žádostí, po termínu ještě dalších 502. Celkem tedy SZIF přijal 30 632 Jednotných žádostí 2016. Drtivá většina byla podána prostřednictvím Portálu farmáře, jednalo se o necelých 98 % žádostí.

„Žadatelům bude v rámci Jednotné žádosti 2016 dle předpokladů vyplaceno přes 31,6 miliard korun,“ specifikoval ve svém vystoupení na tiskové konferenci SZIF  ing. Miloš Jirovský, ředitel Sekce řízení regionálních odborů

Co se harmonogramu výplat podpor Jednotné žádosti 2016 týká, na nejrozšířenější zemědělskou dotaci – Jednotou platbu na plochu (SAPS) začne SZIF vyplácet 50% zálohu začátkem listopadu 2016. Realizace záloh je podmíněna potvrzením stanovení výše finanční disciplíny Evropskou komisí nejpozději do konce října 2016, tak jak tomu bylo v roce 2015.  Platba zálohy bude provedena současně s odesláním rozhodnutí na SAPS. U ostatních dotací je pak pro samotnou platbu nutné vyčkat na nabytí právní moci rozhodnutí. U Platby za dodržení zemědělských postupů příznivých pro klima a životní prostředí (Greening) dojde k zásadní změně oproti roku 2015, a to k urychlení vydávání rozhodnutí, které se spustí od 9. ledna 2017.

V prosinci 2016 bude zahájeno vydávání rozhodnutí na Platbu pro oblasti s přírodními či jinými zvláštními omezeními (LFA) a Dobrovolné podpory vázané na produkci (VCS) - cukrová řepa a dojnice. Dále dojde k urychlení vydávání rozhodnutí u ekologického zemědělství a ošetřování travních porostu u opatření AEKO,“ uvedl dále Jirovský.

Doporučujeme všem žadatelům zohlednit plánovaný harmonogram vydávání rozhodnutí ve  svém podnikání i v letech 2016 a 2017. Na toto bychom chtěli opětovně upozornit hlavně z toho důvodu, že mnoho žadatelů na změny ve struktuře a termínech plateb vázaných na Jednotnou žádost 2015 nezareagovalo a v tomto důsledku se mohli dostávat do problémů.,“ řekl dále  ing. Miloš Jirovský.

Změny v harmonogramu výplat těchto plateb vychází z nastavení podmínek nové Společné zemědělské politiky (SZP) a promítnou se do celého programového období SZP – tj. do roku 2020. „Zároveň bychom chtěli ubezpečit, že snahou SZIF je samozřejmě časové rozpětí mezi výplatami jednotlivých opatření maximálně ,“ uzavřel Jirovský.

Na tiskové konferenci SZIF jeho zástupci  kladli důraz na nejrozšířenější zemědělskou dotaci – Jednotnou platbu na plochu (SAPS). Ta se  začne vyplácet prostřednictvím 50 % zálohy začátkem listopadu 2016.

Dále dojde k urychlení vydávání rozhodnutí u ekologického zemědělství a ošetřování travních porostu u opatření AEKO,“ uvedl na tiskové konferenci SZIF ředitel Miloš Jirovský.

  • Zdroj: SZIF