Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Včera v pondělí 25. července 2016 zasedala v Lichtenštejnském paláci Rada hospodářské a sociální dohody ČR. Hlavními tématy jednání byly návrhy na zvýšení minimální mzdy, situace v Ústeckém kraji v souvislosti s útlumem těžby uhlí, řešení problematiky EIA a zajištění výstavby prioritních dopravních staveb.
Následně se uskutečnilo společné jednání Rady V hospodářské a sociální dohody České republiky se zástupci krajských hospodářských a sociálních rad. Na programu jednání byla situace v regionálním školství a jeho financování a dopravní obslužnost a problematika mezd řidičů v autobusové dopravě.
Mezi hlavní priority vlády patří posílení pracovních příjmů zaměstnanců. Záměrem zvyšování minimální mzdy je vytvoření podmínek pro postupné přiblížení výdělků v České republice mzdám, kterými jsou zaměstnanci odměňováni ve vyspělejších evropských zemích.
O konečné výši minimální mzdy rozhodne vláda na svém jednání. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje navýšení minimální mzdy na 11.000 korun.
Materiál byl vypracován na základě usnesení vlády České republiky. Uvedené usnesení uložilo ministryni práce a sociálních věcí, ve spolupráci s ministryní pro místní rozvoj a ministrem průmyslu a obchodu a 1. místopředsedou vlády pro ekonomiku a ministrem financí, zpracovat, projednat v Radě hospodářské a sociální dohody a předložit vládě program kompenzující ztráty pracovních míst v souvislosti s možným ukončením těžby uhlí na lomu ČSA.
Z důvodu zajištění zmírnění sociálních dopadů ve strukturálně postiženém regionu Ústeckého kraje v důsledku útlumu těžby hnědého uhlí je navrhováno rozšířit oprávněné osoby, které mohou žádat o sociální příspěvek, i o zaměstnance hornických společností zabývající se těžbou hnědého uhlí.
Novela zákona navrhuje nastavení speciálního režimu pro úzkou skupinu nejvíce připravených záměrů dopravní infrastruktury v rámci TEN-T. Realizace projektu je důležitá nejen pro ČR, ale i pro okolní státy a má zásadní ekonomické, sociální a environmentální přínosy. Návrh novely zákona byl již schválen Poslaneckou Sněmovnou a odeslán do Senátu. Režim zrychleného posuzování byl již formálně odsouhlasen předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.
Dnes byly projednány informace o stavu připravenosti jednotlivých záměrů k realizaci. Jedná se o obchvat Českých Budějovic (D3); obchvaty obcí Řevničov, Lubenec a Krušovice (D6); Opatovice - Ostrov (D35); Hulín - Fryšták (D49); jihovýchodní obchvat Otrokovic (D55); Hradec Králové - Smiřice (D11); Ostrava, prodloužená Rudná (I/11); Říkovice - Přerov (D1) a modernizace trati Sudoměřice - Votice.