Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Vláda dne 16. března 2015 schválila podmínky, podle nichž se od 1. dubna budou poskytovat zemědělcům přímé platby. Nařízení nově zavádí platbu pro farmáře dodržující postupy příznivé pro klima a životní prostředí, takzvané ozelenění. Přímé platby představují dotace v objemu přibližně 23 miliard korun ročně.
Každý žadatel o dotace bude muset v souladu s reformovanou Společnou zemědělskou politikou EU být nově evidován jako zemědělský podnikatel. Tím mohou být fyzické a právnické osoby, školní statky,vědecké a výzkumné instituce a státní podniky. Žadatelem může být také organizační složka státu.
Ozelenění je novým prvkem přímých plateb. Jeho zavedení má snížit negativní dopady zemědělské činnosti na přírodu. Ke zlepšení ekologické situace na venkově má vést například tvorba úhorů, ploch s meziplodinami nebo udržování trvalých travních porostů ve vymezených oblastech.
Evropské předpisy umožňují členským státům formou zvláštní dotace podporovat takzvané citlivé sektory. Ty v souladu s dlouhodobou strategií zemědělské politiky ČR nařízení vymezuje. Při výběru odvětví, které dostanou tuto zvláštní podporu, přihlíželo ministerstvo zemědělství mimo jiné k jejich hospodářskému významu a příspěvku k tvorbě pracovních míst na venkově. Ke strategickým sektorům budou patřit například produkce chmele, brambor, některých druhů ovoce a zeleniny, cukrové řepy a chov masných telat.
Členské státy musí podle předpisů EU vyhradit maximálně dvě procenta z celkové částky určené na přímé platby na podporu mladých zemědělců. Platbu pro mladé zemědělce může až po dobu pěti let získat mladý podnikatel, který hospodaří na pozemcích s maximální výměrou 90 hektarů.
Zdroj: ČTK