Na konci minulého měsíce 29. ledna se sešli členové sněmovního výboru pro evropské záležitosti, aby projednali postavení vlády vůči Investičnímu plánu, který prosazuje Evropská Komise. Stanovisko vlády předložil výboru Martin Pros, náměstek ministra financí. Plán, jenž stojí na třech pilířích a měl by být financován z veřejných i soukromých investic, má vládní podporu a Pros navíc představil pracovní skupinu, která vznikla na MF a která se bude zabývat implementací tohoto plánu. EU se na základě pilířů začne strategicky rozhodovat ohledně investic, pečlivě si vybírat jednotlivé projekty a zjednoduší regulace tak, aby se evropské prostředí stalo atraktivnější pro soukromé investory. To by mělo nastartovat ekonomický růst, jak přednesl Zastupující člen Evropské komise v ČR Jan Michal. Ten navíc uvedl některé příklady spolupráce právě se soukromými investory.
Předseda výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) pak vystoupil s mnohými otázkami, neboť mu současný plán nepřijde zcela jasný. Mimo jiné se ptal, jak hodlá Komise přilákat soukromé investory do fondu nebo jaký podíl spolufinancování se týká jednotlivých projektů a také které projekty v ČR se tohoto plánu mohou účastnit. Náměstek Pros přiznal, že vláda se zabývá těmito pochybnostmi.
Někteří členové jsou pak k celému plánu značně skeptičtí. Například z důvodu, jaké podmínky Komise nastavila – čerpání peněz z jiných programů jako Horizon 2020 a Connect Europe Facility. Mezi tyto členy výboru patří Petr Fiala (ODS). Skepsi projevila i poslankyně za TOP09 Helena Langšádlová, podle které český bankovní systém nepotřebuje nadstandardní programy, mezi něž zařadila Investiční plán Evropské komise.
Lucie Šestáková pak představila v druhé části Pracovní program Evropské komise pro rok 2015. Na něm Komise spolupracovala s Evropskou radou a parlamentem a výsledkem je jednodušeji organizovaný program než v předešlých letech, který obsahuje dokončení hospodářského trhu a infrastruktury, digitální a energetickou unii, jednotný postoj k migraci ze zemí mimo EU a i Investiční plán, který se však v rámci výboru projednával již v první části. Podle šestákové vláda Pracovní program podporuje a hodlá o něm dále diskutovat, ovšem v otázce migrace by zanechala pouze dobrovolnou účast jednotlivých členských států. Po hlasování pak výbor podpořil stanovisko vlády, stejně, jako tomu bylo u prvního bodu schůze ohledně Investičního plánu.
testospzvzv123