Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 04.01.2023

Ve vyjádření Agrární komory ČR (AK ČR) a Českomoravské drůbežářské unie (ČMDU) se uvádí:

Nákaza ptačí chřipky se šíří po celé Evropě včetně České republiky, kde bylo od začátku letošního roku zaznamenáno již několik ohnisek. Doposud největším ohniskem je komerční chov na Tachovsku, který provozuje společnost Česká drůbež, a kde bude muset být utraceno všech 740 tisíc nosnic. To znamená 15 procent z celkového počtu slepic chovaných v zemědělském sektoru v České republice, což může způsobit krátkodobý výpadek vajec na trhu. Česko je součástí evropského jednotného trhu a není v produkci vajec soběstačné. Tudíž šíření nákazy napříč státy ovlivňuje cenový vývoj vajec i drůbežího masa a produktů z něj. Problém může být také s obnovou hejn, protože kvůli šíření nákazy a nucené likvidaci rodičovských chovů např. v sousedním Německu začíná být nedostatek násadových vajec.

Pro spotřebitele je také nezbytné připomenout, že tepelnou úpravou masa a vajec a dodržením základních pravidel hygieny se vir spolehlivě likviduje. Zásadní je v tuto chvíli zabránit dalšímu šíření nákazy do dalších chovů. Agrární komora ČR proto důrazně doporučuje chovatelům drůbeže striktní dodržování zásad biologické bezpečnost v komerčních i domácích chovech a zamezení kontaktu s volně žijícím ptactvem. Situaci sledujeme a pravidelně komunikujeme se Státní veterinární správou,” říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

 

  • Zdroj: Agrární komora ČR