Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 05.05.2017

Průměrný počet zaměstnaných, očištěný od sezónních vlivů, se v 1. čtvrtletí 2017 proti 4. čtvrtletí 2016 zvýšil o 16,1 tis. osob.

Mezi pracujícími převažují zaměstnanci. Jejich počet se meziročně zvýšil o 45,1 tis. a dosáhl 4 276,4 tis. Podíl zaměstnanců na celkové zaměstnanosti se v meziročním porovnání téměř nezměnil (82,7 %). Zvýšil se především počet zaměstnanců pracujících na dobu neurčitou (meziročně o 37,9 tis.). Ve srovnání s 1. čtvrtletím 2016 meziročně rychle rostl počet podnikatelů vč. pomáhajících rodinných příslušníků (přírůstek o 37,4 tis. na 892,7 tis.). To bylo způsobeno převážně nárůstem počtu podnikatelů bez zaměstnanců o 37,2 tis. na 699,5 tis. Počet pracujících na vlastní účet se nejvíce zvýšil v zemědělství, lesnictví a rybářství, ve stavebnictví, administrativních a podpůrných činnostech, informačních a komunikačních činnostech a v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech.

Míra zaměstnanosti (podíl počtu pracujících osob ve skupině 15–64letých) dosáhla 72,8 % a ve srovnání s 1. čtvrtletím roku 2016 vzrostla o 1,8 procentního bodu. Míra zaměstnanosti mužů se zvýšila o 1,5 procentního bodu na 80,0 %. Dobré podmínky na trhu práce se projevují v růstu míry zaměstnanosti žen (o 2,0 procentního bodu na 65,4 %). V současné době činí podíl žen na celkové zaměstnanosti již 44,1 %.

V rámci výběrového šetření jsou zjišťovány údaje i za osoby, které nepracují, aktivně práci nehledají, a nesplňují tak podmínky Mezinárodní organizace práce (ILO)1 pro nezaměstnané, ale přitom uvádějí, že by chtěly pracovat. V 1. čtvrtletí roku 2017 činil jejich počet 133,5 tis. osob, tj. o 7,6 tis. méně než ve stejném období roku 2016. Většina osob, které by chtěly pracovat, však nemůže ihned nastoupit do případného zaměstnání. Nejpozději do 14 dnů je totiž schopno nastoupit jen 45,0 tis. osob.

 

____________________  

1) Za nezaměstnané jsou podle definice ILO považovány osoby, které v referenčním období neměly žádné zaměstnání, neodpracovaly ani jednu hodinu za mzdu nebo odměnu a aktivně hledaly práci, do které by byly schopny nastoupit nejpozději do dvou týdnů. Tato metodika je jednotná pro všechny členské země EU a poskytuje mezinárodně srovnatelné údaje. Je třeba respektovat skutečnost, že definice nezaměstnaných podle ILO se liší od definice uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce MPSV.

 

 

 

 

 

 

  • Zdroj: Český statistický úřad