Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
O současnosti a budoucnosti českého zemědělství diskutovali zemědělci České republiky na konferenci pod názvem "Zemědělství 2017", která se konala v pražském TOP Hotelu v úterý 13. března 2017.
Konferenci pořádal Zemědělský svaz ČR ve spolupráci s Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
Konferenci zahájil předseda Zemědělského svazu ČR Ing. Marin Pýcha a přivítal zemědělce z celé republiky včetně zástupců zemědělských odborů. Tak jak předseda ZS ČR v úvodu poznamenal, že konference je konaná v rámci sociálního dialogu, na jeho úvodní slovo navázal se zásadním hodnocením současné situace v zemědělském rezortu Bohumír Dufek, předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR. Jako člen Evropského hospodářského a sociálního výboru se Bohumír Dufek vyjadřoval zejména ke Společné zemědělské politice, k tomu, co česká zemědělská veřejnost od SZP očekává a co by měla zabezpečovat. A jako odborář nemohl se nezmínit o uspokojení, že opětovně byla se Zemědělským svazem ČR uzavřena Kolektivní smlouva vyššího stupně.
Současně byli účastníci informováni, že je třeba podporovat soukromě hospodařící rolníky, ale zastropování zemědělských dotací by mělo zůstat na 150 000 EUR ve vazbě na 30 % greeningu.
Dále byla podána informace o velkém tlaku napříč celou Evropou na snižování administrativy a snižování kontrol na farmách při vyplácení zemědělských dotací.
V dalším se Bohumír Dufek zmínil, že jak ve stanovisku NAT/679 a NAT/703 přijatých v letošním roce, se objevují informace pro Evropskou komisi, že by se měly zlepšit pozice zemědělců při vyjednávání s obchodními řetězci a potravinářskými firmami.
Účastníci byli také informováni o přijatých opatřeních v obou dokumentech, které se týkají obchodních vztahů a vazeb na odbytová družstva.
Ve stanovisku se dále hovoří o podpoře ekologického zemědělství a přesném označování potravin s důrazem na země původu.
Současně byla také podána informace o podpoře ve druhém pilíři týkající se vybudování infrastruktury venkova a rozvoji nových technologií.
Dále následovala vystoupení zemědělských odborníků s navazující diskuzí na téma vlastnictví zemědělské půdy v ČR, fungování nevládních organizací v zemědělství. Nemalá pozornost byla věnována Zemědělství 4.0, tzn. vlivu inovací a výzkumu na budoucnost zemědělství.
Odpolední jednání konference navštívili vrcholoví představitelé tohoto důležitého rezortu národního hospodářství, tj. Ing. Marian Jurečka, ministr zemědělství, Ing. Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR, Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident Agrární komory ČR, Ing. Jiří Šír, náměstek ministra zemědělství, Ing. Jaroslav Faltýnek, předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a někteří další, kteří ve vzájemné diskuzi nastínili budoucí vývoj českého zemědělství a hlavní úkoly, které zemědělce v dalším období očekávají.
Celého setkání se zúčastnilo celkem 220 zemědělců, kteří se dohodli, že se takto budou setkávat jednou ročně, aby vyhodnotili účinnost zemědělské politiky EU na české zemědělství.