Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 03.03.2017

Až 1 500 klientů Úřadu práce ČR v Jihomoravském kraji z řad dlouhodobě evidovaných uchazečů o zaměstnání, osob se zdravotním postižením nebo rodičů dětí do 10 let dostane šanci na získání práce. A to díky dvěma novým projektům, které zdejší krajská pobočka Úřadu práce ČR právě spouští.

Podstatou obou projektů je cílená podpora zaměstnávání osob, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost nebo je možnost jejich pracovního uplatnění omezená.

Do regionální individuálního projektu ŽIVOT BEZ BARIÉR v Jihomoravském kraji může vstoupit až 800 klientů, kteří jsou v evidenci ÚP ČR déle než 12 měsíců nebo patří mezi osoby se zdravotním postižením. Ve druhém případě nehraje délka evidence na ÚP ČR roli.

Rodičům pak nabídne možnost zlepšit vyhlídky na získání pracovního uplatnění projekt ŠANCE PRO RODIČE v Jihomoravském kraji. ÚP ČR počítá s účastí až sedmi stovek klientů, kteří vychovávají dítě do 10 let věku.

„Náplň obou projektů je obdobná. ÚP ČR nabídne v jejich rámci zapojeným klientům komplexní program s řadou aktivit přizpůsobených možnostem, znalostem a dovednostem jednotlivých účastníků. Výsledný celek jim pomůže při vstupu na trh práce,“ shrnuje ředitel Krajské pobočky ÚP ČR v Brně Josef Bürger

Kromě aktivit jako je motivační program, program finanční gramotnosti, individuální poradenství či poradenský program, pracovní nebo bilanční diagnostika, si mohou klienti vybrat z nabídky rekvalifikačních kurzů Úřadu práce ČR nebo si zajistit zvolenou rekvalifikaci. Jejich složení přitom vždy odpovídá požadavkům zaměstnavatelů a zohledňuje potřeby lokálního trhu práce.

Klienti se zdravotním postižením pak budou moci absolvovat funkční vyšetření pracovního potenciálu, tzn. ergodiagnostiku.

Součástí projektů jsou též doprovodná a podpůrná opatření v podobě příspěvku na úhradu nutných nákladů, které účastníkům vzniknou. Patří mezi ně např. úhrada cestovného, zdravotních, správních a administrativních

poplatků (založení živnosti, výpis z rejstříku trestů v souvislosti s nástupem na rekvalifikaci), příspěvek na hlídání dětí a dalších závislých osob apod.

Příspěvek mohou získat i zaměstnavatelé. V případě, že vyhradí společensky účelné pracovní místo pro účastníka projektu, poskytne jim ÚP ČR při splnění zákonných podmínek příspěvek na úhradu mzdových nákladů až po dobu 12 měsíců.

Oba projekty poběží v celém Jihomoravském kraji. Uchazeči a zájemci o zaměstnání do nich mohou vstupovat na základě doporučení od svého poradce pro zprostředkování zaměstnání na kterémkoli kontaktním pracovišti Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Brně. Rovněž tak na všech kontaktních pracovištích v Jihomoravském kraji mohou získávat informace o projektu a možnostech zapojení.

 

 

 

 

  • Zdroj: Úřad práce ČR