Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 19.07.2016
  • Autor: (li)

Náročný začátek týdne v EU čeká i na ministry zemědělství, kteří se v pondělí 18.7.2016 sešli v Bruselu, aby se nejprve seznámili s pracovním programem nového slovenského předsednictví. Poté jednali o posledním vývoji situace na hlavních zemědělských trzích, zejména o situaci na trhu s mlékem, a balíčku možných podpůrných opatření, který oznámila Komise v červnu. S Komisí proběhne výměna názorů ohledně navrhovaných opatření pro další zjednodušení společné zemědělské politiky a o otázkách mezinárodního zemědělského obchodu.

Co se zjednodušením rozumí?

Zjednodušení společné zemědělské politiky (SZP) je součástí celkové strategie EU zaměřené na zlepšování právní úpravy. Cílem EU je pokud možno zjednodušit evropské právní předpisy a omezit jejich počet snížením byrokracie a regulační zátěže pro podniky, občany a orgány veřejné správy.Reforma pomáhá přizpůsobit SZP novým okolnostem a úkolům, s nimiž se zemědělství EU musí vypořádat

Podrobnější informace o reformě SZP z roku 2013

První akční plán týkající se zjednodušení SZP byl zveřejněn v roce 2006. Od té doby se na zjednodušení SZP neustále pracuje. Kromě toho byly provedeny i významné reformy SZP, naposledy v roce 2013. Tyto reformy zajišťují, že SZP je schopna se vyrovnávat s výzvami, jimž odvětví zemědělství čelí. Komplexní reforma z roku 2013 byla zaměřena na tří priority:

  • ozelenění“ plateb poskytovaných zemědělským podnikům, a sice zavedením zemědělských postupů šetrných k životnímu prostředí, jako je diverzifikace plodin a zachování ekologicky významných a přínosných krajinných prvků, jakož i určité minimální plochy trvalých travních porostů;
  • větší rovnováha v rozdělování podpory, aby se zmenšily nejvýraznější rozdíly ve výši podpory příjmů poskytované zemědělcům v celé EU. Největším zemědělským podnikům budou navíc snižovány platby přesahující určitou hranici;
  • lepší zacílení podpory příjmů na zemědělce, kteří ji nejvíce potřebují – jedná se zejména o mladé zemědělce, zemědělce v odvětvích s nízkými příjmy a v oblastech s přírodními omezeními.

Pilířová struktura SZP zůstává zachována. V 1. pilíři je obsažena podpora příjmů a opatření pro řízení trhu, 2. pilíř tvoří rozvoj venkova.

Rozpočet nové SZP

Rozpočet SZP pro období 2014–2020 představuje přibližně 38 % souhrnného rozpočtu EU. Celková částka vyčleněná na výdaje v rámci SZP v průběhu tohoto 7letého období je 408,31 miliard €.Objem ročního rozpočtu by měl v průběhu let 2014–2020 postupně klesat. Pokud jde o závazky, v roce 2020 by měl být rozpočet SZP oproti roku 2013 nižší přibližně o 15 %.

 

  • Zdroj: Rada EU