Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 13.02.2017

Nejvyšší Kontrolní Úřad zveřejnil zprávu, týkající se podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižení nástroji zákona o zaměstnanosti.

Především je nutno zdůraznit, že zpráva hodnotí období roku 2015, situace se od té doby mění, v rámci obecného nedostatku pracovních sil se potýkáme spíše s opačným problémem: je málo zbývajících kvalifikovaných OZP, kteří skutečně chtějí pracovat.

V zásadě podporujeme stanovisko MPSV ČR vydané k této zprávě, i my považujeme za chybu, že zpráva vynechává podstatnou informaci – a sice, že v rámci využití obecných i specifických nástrojů podpory zaměstnanosti nebyly zjištěny vážné nedostatky a pochybení v jejich aplikaci.

Jen pro názornost: např. na straně 9 zprávy se hovoří o 31 % růstu podpory příspěvkem dle § 78, přitom autor vůbec nebere v úvahu, že v roce 2012 přešla část podpory z provozu chráněných dílen do příspěvku. V letech 2012-13 se tak podpora na jedno pracovní místo OZP snížila oproti roku 2011.

Závěr týkající se rozdílu mezi intenzitou podpory na volném trhu práce a na tzv. "chráněném“ trhu práce považujeme za nekompetentní, zjednodušený, neboť již řadu let chybí systémové řešení, které daleko přesahuje působnost zákona o zaměstnanosti. Tímto řešením se intenzivně zabýváme společně s MPSV ČR a sociálními partnery již od roku 2015, první návrhy jsou již v jednání. Je s podivem, že tuto skutečnost NKÚ ve své zprávě ani nezmínil.