Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Pro pracovníky z Ukrajiny bylo dosud možno využívat od listopadu 2015 Pilotní Projekt Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny pro získání pracovního povolení pro vysoce kvalifikované zaměstnance a od srpna 2016 REŽIM zvláštního zacházení pro kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny se středním a nízkým vzděláním, kteří mají zájem pracovat na území ČR.
Nyní ministerstvo zemědělství předložilo ke schválení (vláda zatím neprojednala) projekt Zvláštní postupy pro pracovníky do zemědělství a potravinářství z Ukrajiny (dále jen projekt). Cílem projektu je dosáhnout časových úspor při přijímání žádostí o zaměstnanecké karty pro pracovníky v oblasti zemědělské a potravinářské výroby, kteří budou na území ČR vykonávat práce delší než 6 měsíců, ale nepřesahující 1 rok.
Principem Projektu je, že si nejprve česká firma najde na Ukrajině vhodného kandidáta na neobsazené pracovní místo dle platného znění aktualizované Klasifikace zaměstnání CZ-ISCO zpravidla zařazené do hlavních tříd 4 – 9 v oblasti zemědělské a potravinářské výroby.
Zaměstnavatel může požádat o zařazení do projektu, pokud:
Zaměstnavatel vyplní žádost o zařazení do projektu (předepsaný tiskopis), kterou společně s předepsanými přílohami doručí garantovi, kterými jsou Agrární komora ČR, Potravinářská komora ČR nebo Zemědělský svaz ČR.
V případě splnění podmínek zaměstnavatelem garant neprodleně informuje o zařazení do projektu elektronicky dopisem do datové schránky MV, MZV, MPSV a MZe (zaměstnavatel bude garantem o zařazení do projektu informován prostřednictvím kontaktní adresy).
Zařazení do projektu má platnost po dobu 1 roku s možností prodloužení v případě splnění podmínek.
MZV informuje o zařazení do projektu zastupitelský úřad na Ukrajině.
Zastupitelský úřad informuje zaměstnavatele o termínu pro uchazeče k podání žádosti.
Uchazeč se dostaví ve stanoveném termínu na zastupitelský úřad s žádostí o zaměstnaneckou kartu a požadovanými doklady. Zastupitelský úřad odešle žádost na Ministerstvo vnitra.
Výše uvedený proces realizace platí také pro tzv. hromadnou žádost zaměstnavatele.
Za hromadnou se považuje taková žádost, kdy zaměstnavatel žádá o zařazení do projektu pro 10 a více státních občanů Ukrajiny. V hromadné žádosti zaměstnavatel určí koordinátora, který bude v případě zařazení žádosti do projektu kontaktován Zastupitelským úřadem ČR v Kyjevě za účelem informování o termínu pro podání žádostí o vydání zaměstnaneckých karet a zároveň bude na Ukrajině zodpovídat za efektivní přípravu náborů všech žádostí.
Vedle standardních příloh doloží zaměstnavatel k žádosti čestné prohlášení o tom, že bude spolupracovat s Centrem na podporu integrace cizinců v jeho kraji a čestné prohlášení o projednání svého záměru se zaměstnanci ve smyslu ustanovení § 280 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
Hromadnou žádost zaměstnavatel doručí se všemi náležitostmi a přílohami garantovi.
Garant žádost zkontroluje, vyhodnotí a v případě splnění podmínek informuje o podání žádosti elektronicky dopisem do datové schránky Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo zemědělství, a to včetně zaslání kontaktu na koordinátora, který je zaměstnavatelem určen v hromadné žádosti. Příslušné resorty zašlou garantovi do 14 dnů od doručení výše uvedené informace své písemné vyjádření, a to dopisem do datové schránky. Po písemném souhlasu všech resortů zařadí garant zaměstnavatele do projektu a informuje o tom zaměstnavatele prostřednictvím kontaktní adresy.
Kvóta pro tento projekt je až 1.500 osob ročně. Kvóta bude v rámci kalendářního roku rozčleněna do jednotlivých měsíců podle kapacitních možností zastupitelských úřadů a MV.