Stanovisko Agrární komory ČR ke schválené novele zákona o potravinách!

V úterý 13. dubna 2021 Poslanecká sněmovna schválila senátní verzi zákona o potravinách, v níž Senát PČR vyškrtl příslušný paragraf o stanovení povinných kvót pro české potraviny na pultech obchodů nad 400 metrů čtverečních. Senát to zdůvodnil, že je to v rozporu s unijními předpisy. Takže, Poslanecká sněmovna v podstatě tuto senátní verzi včera schválila. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal nám v této souvislosti zaslal stanovisko Agrární komory ČR k této novel zákona o potravinách, z něhož nyní citujeme.

Sněmovna vyslyšela Senát a odmítla kvóty pro české potraviny v novele zákona o potravinách

Povinný podíl českých potravin na pultech obchodů nakonec platit nebude. Poslanecká sněmovna ho v úterý na návrh Senátu vyřadila z novely zákona o potravinách. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) senátní návrh podpořil. Do novely se kvóty na potraviny dostaly ve sněmovně na základě pozměňovacího návrhu poslanců SPD. Měly se už od příštího roku vztahovat na obchody s plochou nad 400 metrů čtverečních a na zákonem stanovené potraviny.

Ochrana zemědělské půdy – to by měl být strategický záměr dalšího rozvoje České republiky!

Ochrana zemědělské půdy u nás ve vazbě na strategické záměry České republiky, a to přímo ve vazbě na výstavbu vysokorychlostních tratí – to byl ústřední námět tiskové videokonference, kterou dnes v Praze uspořádal Zemědělský svaz ČR (ZS ČR). Konkrétně se hovořilo o připravované výstavbě vysokorychlostního železničního koridoru na trati Praha – Brno, přesněji řečeno o její severní části, která zabere cca 3300 hektarů vysoce úrodné zemědělské půdy v Polabí na Kutnohorsku ve středních Čechách.

Stanovisko k novele zákona č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích - sněmovní tisk č. 502/10

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,
dnes, 13.4.2021 je v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR na programu jednání novela zákona č. 110/1997 o potravinových a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk č 502/10.
 
Apelujeme na Vás, abyste zamítli změnu přijatou v Senátu Parlamentu ČR, kterým se vypouští ustanovení o podílu potravin z krátkého dodavatelského řetězce.
 
Zamítnutím změny přijaté v Senátu a podpořením původního návrhu novely zákona schváleného v Parlamentu ČR (pozměňovací návrh Radima Fialy) podpoříte sebe, své děti, vnoučata, ale i zdraví všech obyvatel v naší krásné vlasti!

Tripartita řešila stav epidemické situace a podporu ekonomiky

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se v pondělí 12. dubna 2021 sešli prostřednictvím videokonference na jednání tripartity. Sociální partneři diskutovali programy na podporu regionů, zaměstnavatelů i zaměstnanců, velké dopravní stavby, řešení kůrovcové kalamity, dopady Zelené dohody pro Evropu nebo aktuální stav epidemické situace.