Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.

Zemědělci jsou připraveni reagovat na poptávku, ne zákazy

Diskuse o welfare (prostředí) zvířat, zejména kritika konvenčních klecí v minulosti si vynutila v EU rozvoj dalších systémů ustájení, zejména obohacených klecí. Laická představa o pohodě slepic se neshoduje s poznatky vědy, přesto je třeba hledat kompromis mezi pohodou nosnic, ekonomikou a kvalitou vajec. Systémy ustájení pro slepice nosného typu by měly umožnit nosnicím přirozený repertoár chování, ochranu před nemocemi, minimalizovat stres a zajistit bezpečnost produkce konzumních vajec. Uvedli to dnes, na páteční tiskové konferenci, předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha a předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

V4 souhlasí s evropským fondem obnovy, rozdělení peněz ale není spravedlivé, řekl premiér Andrej Babiš

Premiéři zemí Visegrádské skupiny koordinovali na summitu v Lednici na Břeclavsku pozici před jednáním Evropské rady, které se uskuteční za týden. Diskutovali o víceletém finančním rámci na období 2021 až 2027 a o fondu obnovy po pandemii koronaviru. Podle zpravodajství České televize český premiér Andrej Babiš (ANO) po summitu řekl, že se postoje premiérů k fondu sblížily.

Ceny ovoce a zeleniny v České republice dohnaly i drahou Belgii. O příjmech to ale neplatí

Do růstu spotřebitelských cen v České republice se v květnu promítlo především zdražení potravin. Vepřové maso, uzeniny, zelenina, ovoce, cukr či mouka stály více než před rokem. Zpravodajové České televize proto srovnali ceny vybraného ovoce a zeleniny v Česku a v Belgii. Došli k závěru, že ve vybraných položkách už Česká republika evropské ceny dohnala cen v Česku a v Belgii.