Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Prezident Miloš Zeman vyzval odbory k vyšší účasti při řízení podniků!

Snahu o podporu růstu životní úrovně, formou zvyšování mezd a platů, v tom prezident ČR Miloš Zeman podporuje odbory. Ale podle něho je to z hlediska činnosti odborů v příštím období poměrně málo, proto také v sobotu, když se v sobotu zúčastnil druhého dne jednání VIII. Sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) delegátům doporučil, aby odbory usilovaly i o účast ve vedení firem a podniků. Načež dodal, že dodal, že dobrým příkladem této účasti odborů na řízení chodu firem je právě Německo, kde je participace (spoluúčast) právně zakotvena.

První den VIII. sjezdu ČMKOS byl ve znamení výzvy odborů vůči vládě, aby účinně bojovala s inflací a zajistila hospodářský růst naší země!

Zvýšení minimální mzdy o 2000 Kč od 1. července 2022, růst platů a mezd v rámci kolektivního vyjednávání ve firmách, přijetí Národohospodářského plánu České republiky pro následující období, účinný boj vlády s vysokou inflací, aktivace kurzarbeitu a další otázky, které se dotýkají života naší společnosti, o tom všem se jednalo a hovořilo během prvního dne jednání VIII. sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), který se koná ve dnech 29. a 30. dubna 2022 v Praze.

Odbory žádají navýšení minimální mzdy. Podle Středuly má vzrůst o dva tisíce

Kvůli vysoké inflaci požadujeme mimořádné navýšení minimální mzdy o dva tisíce na 18 200 korun, řekl na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) předák Josef Středula. Sjezd největší odborové centrály se koná v Praze. Dvě stovky odborářů si rovněž zvolí nové vedení na příští čtyři roky. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že koalice příští týden stanoví termín zahájení vyjednávání vlády s odbory o minimální mzdě i platech. 

Zastavení dodávek ruského plynu do Česka může ohrozit výrobu potravin!

Vláda musí urychleně představit priority pro zásobování obyvatelstva potravinami. Potravinářský průmysl musí být zařazen do přednostních kategorií pro dodávky plynu a elektřiny. Potravinářská komora ČR (PK ČR) podle její tiskové zprávy, se připojila k výzvě Hospodářské komory ČR a žádá vládu premiéra Petra Fialy k odpovědnému řešení situace. „Je třeba připravit jasný scénář, jak budeme postupovat v případě, že dojde k omezení dodávek plynu,“ uvedla Dana Večeřová, prezidentka PK ČR.

Rozhovor s předsedou ČMKOS Josefem Středulou před VIII. sjezdem ČMKOS

V pátek 29. a v sobotu 30. dubna 2022 se v Praze uskuteční VIII. sjezd Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), který bude hodnotit její činnost za uplynulé čtyři roky. V případě sjezdu, který se koná za určité období, jde vždy o významnou událost, kde se hodnotí uplynulé období a vyhlašují se úkoly na období následující. Pro nás se stal VIII. sjezd ČMKOS příležitostí pro rozhovor s jejím předsedou Josefem Středulou, kterému jsme položili několik otázek.

Evropský hospodářský a sociální výbor o strategii nebo jak zajistit potraviny?

Výbor je poradním orgánem Evropského parlamentu a komise, tedy přímo „komentuje“ návrhy legislativy či různých strategií. Fyzicky však nelze reagovat na všechno, protože dokumentů, které připravují poslanci či úředníci, jsou skutečně „mraky“. A to je určitě jedna z těch věcí, která nás „zabíjí“, známe to z běžného života, máme mnoho předpisů, ale jejich fungování „pokulhává“.