Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.

Sněmovna hlasy ANO, ČSSD a KSČM schválila základní parametry státního rozpočtu

Poslanecká sněmovna ve středu v úvodním kole schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Stát by měl stejně jako letos hospodařit se schváleným schodkem 40 miliard korun. Rozpočet podpořila rovných sto poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Ostatní poslanci hlasovali proti. Rozpočet přišel před poslance podpořit i prezident ČR Miloš Zeman. Slíbil, že pokud Sněmovna rozpočet schválí, podepíše ho. Neuspěly návrhy opozice, aby Sněmovna rozpočet vrátila vládě k přepracování. Vláda měla podle těchto návrhů snížit výdaje i schodek, případně zvýšit objem peněz na investice.

Daň z nabytí nemovitých věcí se neruší. Rozšíří se ale okruh osob, které budou osvobozeny

Daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti) byla v poslední době poměrně probírané téma. Spekulovalo se, zda by bylo férovější, kdyby měla daň několik sazeb nebo jestli by nebylo nejlepší ji rovnou zrušit. Pro zrušení daní by pochopitelně byla většina lidí. Jenže o tom, co se zruší a co se zavede, rozhoduje poslanecká sněmovna. A ta přehlasovala Senát a prosadila si, že daň bude. Pouze se změní okruh lidí, kterých se bude týkat.

"GENTLEMANSKÁ DOHODA" KOALICE, ODBORŮ A ZAMĚSTNAVATELŮ K NOVELE ZÁKONÍKU PRÁCE

Spravedlivější výpočet dovolené nebo sdílené pracovní místo - to jsou některé ze změn, které obsahuje novela zákoníku práce připravená Ministerstvem práce a sociálních věcí. 

Aby byla cesta tohoto návrhu novely zákoníku práce Parlamentem ČR co nejsnazší, tak 14. října 2019 došlo na Úřadu vlády k podpisu Dohody o společném postupu sociálních partnerů a vládní koalice při legislativním procesu k novele zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některých dalších souvisejících zákonů ("Gentlemanská dohoda").

Hladina podzemní vody se zvedla, ve čtvrtině země je v normálu

Hladina podzemních vod v České republice byla v září proti loňsku příznivější. Na čtvrtině území se vrátila do normálu, výrazně ubylo mělkých vrtů s mimořádně podnormálním stavem vody. Pomohly srážky a nižší teploty. Proti loňskému roku je výrazně lepší také stav vegetace. Podle portálu Zemědělec to v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).