Experti k systému penzí: Nastavit automat a nepřidávat důchodcům nad rámec zákona

Český penzijní systém je za současného nastavení dlouhodobě neudržitelný. Podle tři roky starého varování Národní rozpočtové rady Česku kvůli tomu hrozí do padesáti let nárůst veřejného dluhu na 230 procent hrubého domácího produktu. Většina ekonomů oslovených redakcí CNN Prima NEWS proto doporučuje co nejrychlejší prosazení změn, které by riziko finanční nestability důchodového systému zažehnaly.

Nezaměstnanost v srpnu klesla na 3,6 procenta, přibylo volných pracovních míst

Nezaměstnanost v České republice v srpnu klesla na 3,6 procenta. Vrátila se tak na úroveň z loňského května, kdy ale lidí bez práce přibývalo kvůli omezením za první vlny epidemie koronaviru. Počet uchazečů o práci klesl proti červenci o 4289 na 267 889. Naopak nabízených pracovních míst přibylo. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR.

Po zprostředkování změny dodavatele energií často hrozí sankce. Neplaťte ji, radí inspekce

Nekalé praktiky některých dodavatelů energií nabírají podle České obchodní inspekce (ČOI) na obrátkách, případů poškozených přibývá. Pokud lidé na zdánlivě levnější nabídku kývnou, nestačí se často totiž následně divit, jak nevýhodnou smlouvu uzavřeli. Navíc jim prodejci hrozí sankcemi, když změnu neuskuteční, přestože mají právo od smlouvy odstoupit. Nic v takovém případě neplaťte, vzkazuje, podle České televize, Česká obchodní inspekce, dokud nepůjde o výzvu přímo od soudu.