Pracovnělékařské prohlídky a nové usnesení vlády č. 54 - 3/21

Vláda ČR na svém jednání dne 19.1.2021 přijala usnesení č. 54. Zaměstnavatelé tak mohou opět nahrazovat vstupní lékařské prohlídky čestným prohlášením. Usnesení také stanovuje náhradní lhůty pro platnost posudků ze vstupních, periodických a mimořádných prohlídek, vydaných v době před vyhlášením nouzového stavu. Zároveň však platí, a hovoří o tom poslední bod tohoto usnesení, že čestná prohlášení a náhradní lhůty jsou až nejzazším řešením. Usnesení č. 54 tak není návodem, jak mají zaměstnavatelé standardně zajišťovat pracovnělékařské služby v době nouzového stavu, jako spíše dokumentem, který poskytne pomoc v případech, kdy prohlídku nelze ze skutečně závažných důvodů provést. Podrobnosti o usnesení čtěte ZDE.

Automobilový průmysl zaznamenal dosud největší pokles prodeje osobních aut

Prodej nových osobních aut v Evropské unii loni kvůli dopadům pandemie klesl o 23,7 procenta na 9,94 milionu vozů. Podle zpravodajství České televize to uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). V České republice byl propad o trochu mírnější, i tak ale přesáhl 18 procent. Konec roku již v tuzemsku přinesl meziroční nárůst. Automobilce Škoda Auto v Mladé Boleslavi se loni podařilo zvýšit podíl na unijním trhu.

 

Komise představuje klíčová opatření pro jednotný postup proti COVID-19

Dva dny před zasedáním vedoucích představitelů EU o koordinované reakci na krizi COVID-19 vytyčila Komise řadu opatření potřebných k zintenzivnění boje proti pandemii. Ve sdělení, které bylo dnes přijato, vyzývá členské státy EU, aby urychlily proces očkování. Do března 2021 by mělo být v každém členském státě naočkováno nejméně 80 % osob starších 80 let a 80 % zdravotnických pracovníků a zaměstnanců sociálních služeb. Do podzimu 2021 by pak mělo být v členských státech naočkováno nejméně 70 % dospělé populace.

České dráhy se chystají snižovat mzdy manažerských pracovníků. Ministryně Jana Maláčová chce znát podrobnosti

České dráhy chtějí snížit plat manažerům a úředníkům se mzdou převyšující šedesát tisíc korun. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO), jak zaznělo ve zpravodajství České televize, tak reagují na propad tržeb kvůli koronaviru a míní, že přesně takovým způsobem by měly hledat úspory i další firmy, které se dostaly do ztráty. Krok, který státní dopravce chystá, však kritizují vládní sociální demokraté. Podle nich souvisí se zrušením superhrubé mzdy.

Drobní podnikatelé v úpadku budou mít nárok na podporu, MF čeká na souhlas Komise

Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo financí (MF). Umožnit by to mohla podle MF vyjednávaná dohoda s Evropskou komisí. Úřad proto připravuje novelu zákona o kompenzačním bonusu, která jeho čerpání podnikatelům v úpadku umožní. Novelu by měla v pondělí projednat vláda. Zároveň MF uvedlo, že chce, aby podnikatelé v úpadku mohli čerpat všechny programy v pomoci proti dopadům pandemie.