Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Odmítáme mimořádné zdanění bioplynových stanic

Zemědělský svaz ČR (ZS ČR) nesouhlasí s nesmyslně nízko nastavenou hranicí návrhu daně z mimořádných zisků na zemědělské podniky, kde výroba elektrické energie, či prodej pohonných hmot tvoří vedlejší doplňkovou činnost. V tiskové zprávě ZS ČR se uvádí, že podle vládního návrhu by tato hranice měla být ve výši 5 milionů Kč příjmu. Řada zemědělských podniků vyrábí elektrickou energii v bioplynových stanicích a ve vlastních čerpacích stanicích prodává pohonné hmoty.

Rada EU pro zemědělství a rybolov: Dostupnost a ceny hnojiv jsou zásadní pro budoucí úrodu nejen v Evropě

Situaci na zemědělských trzích v souvislosti s válkou na Ukrajině, především ceny a dostupnost hnojiv, rybolovná práva v Baltském moři na příští rok, monitorování lesů a financování fytosanitárních a veterinárních programů řešili ministři zemědělství EU v pondělí 17. října 2022 na jednání Rady ministrů zemědělství EU v Lucemburku. Jednání předsedal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Juta Dvůr Králové chystá další propouštění. V úpickém závodě už pracuje o 24 lidí méně, další by mohli odejít v lednu

Společnost Juta ze Dvora Králové, která patří s tržbami kolem osmi miliard korun k největším podnikům v Královéhradeckém kraji, chystá další propouštění. Podle zpravodajství Českého rozhlasu o práci možná přijde až 50 zaměstnanců pobočky v Úpici, která vyrábí agrotextilie, tedy tkaninu pod rostliny například do skleníků nebo na záhony. Výpověď už dostalo 24 lidí.