Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Tisíce firem v Česku končí. Situace se bude ještě zhoršovat, varují odborníci

Tisíce firem v Česku hlásí bankrot a končí s činností. Podle zpravodajství v Televizních novinách televize Nova může za to dramatický růst cen energií a dalších surovin. Krachují firmy prakticky ze všech odvětví, jako třeba papírnictví, pekařství, řeznictví, ale i rychlá občerstvení nebo opravny elektroniky. A podle odborníků se to v nejbližší době nezmění. Krachujících firem prý bude přibývat.

Zdravotnické odbory: Na letošní úroveň se platby za státní pojištěnce dostanou až v roce 2025!

Jak dopadne na pacienty a na zdravotníky vládní snížení plateb za státní pojištěnce? Zvládnou nemocnice a další zdravotnická zařízení nárůst cen energií a mnoha dalších nákladů? Bude pro pacienty zajištěná péče v adekvátní kvalitě a dostupnosti? Dále je to i otázka, že zdravotnickým zařízením chybějí zaměstnanci všech profesí, a přitom hrozí odchody dalších – to byly hlavní témata tiskové konference Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR) a Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů ČR (LOK-SČL), kterou oba odborové svazy uspořádaly ve středu v Praze.

Výroba aut v České republice dál klesne, podle Sdružení automobilového průmyslu již hrozí krachy dodavatelů

Ještě méně vyrobených aut než loni a dodavatelé do automobilek jsou v ohrožení, uvádí server Seznam Zprávy ve svém rozhovoru s výkonným ředitelem Sdružení automobilového průmyslu Zdeňkem Patzlem. V úvodu tohoto rozhovoru se dále konstatuje, že situace v českém automobilovém průmyslu nebyla ještě nikdy horší. Za první čtyři měsíce se nevyrobilo 361 tisíc aut a ztráty se hned tak dohnat nepodaří.

Česko má problém. Školy chrlí právníky, opravdu potřebné profese ale vymírají

Vysokoškoláků v Česku průběžně přibývá, ale na technických oborech jich je stále méně. Technicky zaměření vysokoškoláci přitom na trhu práce chybí už nyní. „Aktuální informace z ČSÚ a také naše data potvrzují, že firmy akutně shánějí technicky vzdělané odborníky jak se středoškolským, tak i s vysokoškolským vzděláním,“ řekl Seznam Zprávám manažer pro vzdělávání Svazu průmyslu a dopravy ČR Miloš Rathouský. „Nemáme podrobnější údaje, ale jde v podstatě o všechny technické obory a pozice,“ dodal.