Nejméně 300 miliard, odhaduje Schillerová deficit na rok 2022. Víc peněz chce armáda i školství

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) by ráda udržela schodek státního rozpočtu v roce 2022 pod 400 miliardami. I tak půjde zřejmě o druhý nejhorší deficit v historii České republiky. Ministerstvo financi právě pracuje na první verzi, Vláda ji projedná v červnu. K prioritám patří další přidávání důchodcům i učitelům, víc peněz do zdravotnictví i na obranu. Výrazné úspory, po nichž volá opozice, vláda nechystá.

Skláři i výrobci bižuterie skomírají. Covid dopadl hlavně na malé firmy

Liberecký kraj je regionem, který se proslavil například sklářstvím nebo výrobou šperků na Jablonecku, a i na tato odvětví měla velký dopad současná koronavirová krize. Například výrobci bižuterie zatím ale ve velkém propouštět nemuseli, hlavně díky velkým zahraničním e-shopům. Ke kraji ale neodmyslitelně patří také automobilový průmysl nebo cestovní ruch, a ten už byl poznamenaný významněji. Proto se Česká televize v pátek věnoval ekonomickým dopadům pandemie koronaviru v Libereckém kraji.

Po coworkingu přichází coliving. Spolubydlení již není výsadou studentů

Coliving neboli spolubydlení, někdy také nazývané komunitní bydlení, nabývá v současné době stále většího významu. Podle zpravodajství Mladé fronty DNES se to ukazuje jako ideální forma bydlení pro ty, kteří chtějí pružně reagovat na nepředvídatelné situace a vyhnout se pasti vysokých cen nemovitostí. I když colivingové projekty primárně vyhledávají lidé ve věku od 24 do 39 let, postupně se tento trend začíná prosazovat i mezi dalšími věkovými kategoriemi.

Firmy váhají s investicemi. Peníze ukládají a čekají na konec nejisté sezony

Díky covidové epidemii se v české ekonomice zvrátil dosavadní trend, který začal po roce 1989. Vklady firem v bankách tak loni v červenci byly poprvé vyšší než čerpané úvěry. A potvrzují to i poslední známé údaje z letošního února. Převis činil 107 miliard korun. Podle zpravodajství České televize analytici upozorňují, že tato vyčkávací taktika mnohých firem je vzhledem k situaci na trhu pochopitelná, ale s přihlédnutím ke konkurenci by neměla trvat příliš dlouho.

Green Deal k nezaplacení, zatáhneme ho v cenách jídla?

Koncem března se uskutečnila online konference pořádaná visegrádským fondem na téma Zelená dohoda (Green Deal) pro Evropu. Zúčastnil se jí i prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, který ji posléze v mediálním prostoru zhodnotil. Podle něho americké ministerstvo zemědělství zde prezentovalo závěry své vlastní dopadové studie přijetí dohody v sektoru zemědělství. A je důležité připomenout, že Evropská komise, přestože k tomu byla členskými státy několikrát vyzvána, dopadovou studii odmítá.