Evropská komise, Evropský parlament a Evropská rada se v rámci trialogu o Společné zemědělské politice nedohodly. Podle zemědělců tyto instituce selhaly!

Zemědělský svaz ČR, Agrární komora ČR a Slovenská poĺnohospodárska a potravinárska komora jsou zklamány z neuzavření dohody o budoucích pravidlech Společné zemědělské politiky (SZP) EU na léta 2021-2027 mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Evropskou radou v rámci jejich trialogu, který se uskutečnil v minulém týdnu. Představitelé těchto tří nevládních zemědělských organizací v České republice a na Slovensku na tiskové konferenci v Praze oznámili, že tuto nedohodu vrcholných orgánů EU považují za jejich selhání. Podle nich totiž představitelé EU nepochopili realitu současného evropského zemědělství a jeho úlohu při udržení rovnováhy mezi produkcí potravin a ochranou životního prostředí.

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal: Bez férových podmínek pro odbyt nemůžeme navyšovat podíl českých potravin na trhu!

Česká republika je již několik let, pokud jde o produkci základních potravin, nesoběstačná. Projevuje se to zejména podstatně nižším zastoupením tuzemských potravin na pultech obchodů, zejména supermarketů a hypermarketů, a to ve srovnání se zahraniční produkcí, kterou k nám dovážejí zahraniční obchodní řetězce. Právě k možnému řešení této otázky byl zaměřen rozhovor deníku Právo s prezidentem Agrární komory ČR Janem Doležalem, který vyšel 29. května 2021.

Přibude solárních elektráren, z fondu na ně půjde 4,5 miliardy korun

V následujících letech násobně přibude fotovoltaických elektráren. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na pondělní tiskové konferenci, podle zpravodajství České televize, řekl, že Modernizační fond by mohl do roku 2030 zvýšit jejich instalovaný výkon v republice ze současných 2,2 gigawattu na sedm až 14 gigawattů (GW), záležet podle něj bude na ceně emisních povolenek. Fond má přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje, celkem do roku 2030 nabídne minimálně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek.

Zemědělci vyzývají k zákazu nespravedlivých obchodních praktik

Dostat české potraviny na pulty velkých obchodů, jejichž majitelé ovládají většinu tuzemského maloobchodního trhu, je pro výrobce stále obtížnější. Situaci komplikují nespravedlivé obchodní praktiky, s nimiž se podle průzkumu Agrární komory ČR setkala většina respondentů z řad členské základny této profesní organizace. Nejčastěji popisovali odběr zboží za podnákladové ceny, příspěvek na propagaci nebo nutnost podílet se na slevové akci obchodu.