Odborový svaz zdravotnictví a Lékařský odborový klub ostře odmítají pozměňovací návrh poslance Jana Birkeho k zákonu o potravinách, jehož cílem je omezit kompetence hygienické služby v této oblasti

Odbory znovu důrazně varují před přijetím poslaneckého pozměňovacího návrhu poslance Jana Birkeho k novele zákona o potravinách. Tento pozměňovací návrh negativně zasahuje do kompetencí hygienické služby a může vést k ohrožení zdraví lidí.

Za prodej potravin dvojí kvality budou udělovány vysoké pokuty. Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích

Za prodej potravin dvojí kvality, tedy zaměnitelných s výrobky v jiných státech EU, ale s jiným složením, bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Podle zpravodajství České televize v novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích to dnes schválila Poslanecká sněmovna. Původní vládní návrh ovšem zmírnila tím způsobem, že bude muset jít o podstatně odlišné složení nebo vlastnosti. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Ministři unijních zemí začali jednat o „očkovacích pasech“

Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty, které by usnadnily cestování v rámci schengenského prostoru. O využívání těchto „očkovacích pasů“ dnes debatovali unijní ministři pro evropské záležitosti. Podle portugalského předsednictví EU mezi zeměmi převládá názor, že je nejprve potřeba pokročit v očkování a také zajistit, aby nebyli diskriminováni neočkovaní lidé.

Restauratéři si stěžují na nefunkční dotační systém Gastro. „Jede to slušně,“ reaguje ministr Karel Havlíček

Systém k podávání žádostí v dotačním programu „COVID – Gastro Uzavřené provozovny“ postihl výpadek a uživatelé měli problém s registrací. Podel zpravodajství Českého rozhlasu na to upozornil server Hlídač státu i sami restauratéři na sociálních sítích, podle kterých problémy trvají dál. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ale pro Radiožurnál reagoval, že systém funguje dobře. Také uvedl, že součástí žádosti musí být čestné prohlášení o neporušování vládních opatření.