Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Expremiér Špidla: Plány ministra Jurečky, jak ušetřit, jsou kruté a hloupé. NERV navrhuje chudobu důchodců!

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhla vládě premiéra Petra Fialy (ODS) několik receptů, jak uzdravit veřejné finance. Podle expremiéra Vladimíra Špidly (ČSSD), jak se vyjádřil v televizi CNN Prima NEWS, má smysl tyto materiály studovat. Některé konkrétní návrhy však Vladimír Špidla kritizoval. Ostře se také pustil do plánu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který chce upravit podmínky podpory v nezaměstnanosti.

Důchodová reforma

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) má před sebou velký úkol. Podle ekonomického magazínu E15 musí najít podporu pro důchodovou reformu.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR ostře odmítá záměr ministra Válka na zavedení nadstandardů, které by omezily rozsah péče hrazené zdravotními pojišťovnami

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR je šokován v sobotu 5. listopadu publikovaným vyjádřením ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, že chce zavedením nadstandardů ve zdravotnictví rozdělit nyní poskytovanou zdravotní péči na „dvě skupiny kvality péče“, a to podle schopnosti pacientů připlatit si na péči. Za zcela demagogické považuje vysvětlení, že „to přinese zkvalitnění pro všechny“.

Senát schválil beze změn zákon o významné tržní síle, dodavatelé do velkých obchodních řetězců budou více chráněni

Větší transparentnost trhu a možnost lepších kontrol nekalých obchodních praktik přinese novela zákona o významné tržní síle, kterou v tomto týdnu bez připomínek schválil Senát. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), jak uvádí tisková zpráva ministerstva zemědělství, zákon pomůže hlavně našim zemědělcům, potravinářům a ostatním subjektům, které svou každodenní činností vytvářejí zemědělský a potravinový řetězec.

Zemědělský svaz ČR ocenil zemědělce, kteří hospodaří udržitelně. Vyhlásil vítěze soutěže Odpovědně ke krajině

Zemědělský svaz ČR vyhlásil vítěze dalšího ročníku soutěže Odpovědně ke krajině, ve které oceňuje zemědělce, kteří udržují zemědělskou krajinu schopnou nadále poskytovat kvalitní a bezpečné zemědělské produkty. Kromě hlavního poslání zemědělců vyrobit dostatek potravin pro obživu obyvatel, chce Zemědělský svaz podpořit udržitelnost zemědělské produkce i do budoucna, zejména v péčí o zemědělskou krajinu.

Prohlášení Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR k propouštění v hygienické službě

Odbory dlouhá léta bojují proti nesmyslným, nekoncepčním a veřejné zdraví ohrožujícím návrhům různých vládních garnitur. Negativní a destruktivní kroky se v oblasti hygienické služby vždy projevují až ex post. Dlouholeté personální podhodnocení hygienických stanic se plně projevilo v době pandemie COVID-19. Minulá vláda proto rozhodla o posílení hygienické služby a zvýšení počtu odborných pracovníků. A nyní se tito pracovníci mají opět propouštět! Důvod je zřejmý, v rozpočtu Ministerstva zdravotnictví jsou snížené finanční prostředky na systemizovaná místa zaměstnanců o 134.