Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Nazrál čas, abychom určovali cenu marží u základních potravin, tvrdí poslankyně Balaštíková. Ministr zemědělství Výborný hájí svobodnou soutěž

Potraviny by se měly podle vládního návrhu přesunout do levnější sazby DPH, místo patnácti procent by měla nová daň činit dvanáct procent. Podle zpravodajství České televize proto se ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve čtvrtek sešel se zástupci osmi velkých obchodních řetězců, kteří ho ujistili, že nižší sazbu promítnou do cen potravin.

Zemědělská půda v Česku zdražila o více než 200 procent za dekádu, její zdanění zhorší konkurenceschopnost zemědělců

Vláda přišla s konsolidačním balíčkem, který má ozdravit veřejné finance, a šetřit se bude také na zemědělcích. Škrty se však mají dotknout nejcitlivějších oblastí, jako je zemědělská půda, tedy základní výrobní prostředek pěstitelů i chovatelů. Navrhované zvýšení daně nadále prodraží půdu a ohrozí potravinovou bezpečnost České republiky, zejména u ovoce či zeleniny. Agrární komora ČR proto opakovaně vyzývá zákonodárce, aby se zvýšení daně z nemovitosti netýkalo zemědělské půdy.

Může Evropa fungovat bez živočišné výroby?

Jedním z prvních velkých kroků současné Evropské komise bylo představení Evropské zelené dohody v prosinci 2019, na tu posléze navázala strategie Farm to Fork v květnu 2020. Hlavním cílem těchto plánů je dosáhnout v EU do roku 2030 udržitelného potravinového systému a do roku 2050 klimatické neutrality.

Zlaté časy home office končí. Socialistická novela neprošla

Práce na dálku se stane součástí zákoníku práce. Zákon však počítá s tím, že bude záležet na zaměstnavateli, zda s ní vysloví souhlas. Je to vzácný případ, kdy se stát nechystá zaměstnavatelům do jejich byznysu „kibicovat“, uvádí autor komentáře ve finančním magazínu Peníze.cz.

Benefit bez omezení: Příspěvek na penzi dostane vzpruhu

Podniky řeší, jak motivovat a podporovat své zaměstnance, pokud se schválí návrh na omezení benefitů. Některé firmy je mohou seškrtat, jiné hradit vyšší náklady ze svého. Zvláštní péči ale podle návrhu získá, jak ve svém zpravodajství uvádí server Seznam Zprávy, penzijní spoření.

O čem z „balíčku“ vláda nemluví: Změny pro nemocnice i firmy

Pozměňovací návrh ke konsolidačnímu balíčku obsahuje přílepky, o kterých vládní koalice nechce mluvit. Konstatuje to ve svém komentáři zpravodajský server Seznam Zprávy. Načež konkrétně jde o právo ministra zdravotnictví rušit státní nemocnice a také o nové povinnosti, které „balíček“ ukládá firmám.