Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Ministr přišel diskutovat s protestujícími zemědělci, ti ho vypískali

Před ministerstvem zemědělství demonstruje několik set zemědělců. Ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) vyšel před budovu poskytnout rozhovory médiím a také diskutoval s přítomnými demonstranty. Podle zpravodajství serveru Aktuálně.cz někteří skandovali "Demisi!" či protivládní hesla. Také dávali Výbornému za vinu špatný stav českého zemědělství. Při odchodu do budovy se na ministra snesl pískot přítomných.

Preferuji jednání před protesty, organizátoři mají politické cíle, míní o akci protestujících zemědělců ministr Výborný. Organizátoři protestu s tímto jeho názorem nesouhlasí!

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) preferuje jednání u kulatého stolu před protestem v ulicích, řekl dnes ráno, podle zpravodajství České televize, když komentoval protestní akci zemědělců v Praze. Organizátoři, ke kterým patří předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů (OSPZV-ASO ČR) Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, podle ministra Výborného, sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují. Ministr Výborný k tomu vzápětí dodal, že o konkrétních krocích nebo změnách v zemědělství bude jednat s velkými nevládními zemědělskými organizacemi.

„Takový hloupý útok, to čekal málokdo.“ Fiala přihrál zemědělcům lidi

„Zemědělci se dali do pohybu a těžko je co zastaví,“ říká k pondělnímu protestu v Praze exprezident Agrární komory a člen Klubu 2019 Jan Veleba. Kroutí hlavou nad premiérovým výrokem ohledně „proruských sil“ a podotýká. „Tím přihrál váhající a přiklonil na naši stranu tisíce a tisíce občanů.“ Zmínil i postoj vedení Agrární komory a Zemědělského svazu a upozorňuje. „Jsme zřejmě jedinou zemí, kde pondělní akci shora uvedení představitelé nepodpořili, veřejně se od ní distancovali a v kuloárech přímo vyzvali k neúčasti.“ Na závěr nechybí vzkaz pro premiéra.