Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Odbory jsou proti transformaci jihomoravských nemocnic na akciovou společnost

Zástupci odborových organizací z jihomoravských nemocnic příspěvkových organizací, spolu s předsedkyní odborového svazu Dagmar Žitníkovou a předsedou LOK-SČL Martinem Engelem, informovali v úterý 25. října v Brně na tiskové konferenci o nesouhlasu odborů s transformací nemocnic z celého kraje do jedné akciové společnosti a o důvodech tohoto nesouhlasu.

Nová zemědělská politika EU již klepe na dveře. Česko odevzdalo svůj strategický plán na poslední chvíli

Český plán pro provádění společné zemědělské politiky EU (SZP) je po více než třech letech příprav hotov a čeká jej finální schválení Evropskou komisí. Odborníci i zástupci menších zemědělských podniků a ekologů jej považují za dobrý, mohl být ale podle nich mnohem ambicióznější. V jádru kritiky je zejména nastavení finanční podpory pomocí tzv. redistributivní platby a ekologické složky dotací.

Cena brambor na trhu stoupne hlavně kvůli růstu cen energií!

Cena brambor v obchodech i přímo u farmářů brzo stoupne hlavně kvůli růstu cen energií. Na pokrytí tuzemské poptávky bude potřeba dovézt zhruba 150.000 tun brambor ze zahraničí a dalších 100.000 tun v různých výrobcích z brambor. Na tiskové konferenci, kterou pořádala Agrární komora ČR a její dvě členské organizace, tj. Zelinářská unie Čech a Moravy a Český bramborářský svaz, to prohlásil předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Uvedl, že, podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), činí letošní úroda zhruba 614.000 tun, což je o 8,6 procenta méně než loni. Svaz však odhaduje, že letošní úroda bude nižší o deset až 20 procent.