Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Současná situace u nás si vyžaduje ráznou akci našich občanů, to je generální stávku, říkají to odbory i řadoví zemědělci!

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR uspořádaly nedávno, 8. června 2022, v Praze významnou protestní akci, během níž obě nevládní společenské organizace, které zastupují zájmy českých produkčních zemědělců, vyslovily zásadní a ostrý nesouhlas se zemědělskou politikou současné vlády premiéra Petra Fialy. Samozřejmě, že k tomu musíme dodat, že dalším spoluorganizátorem této protestní akce byl i Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR), který hájí zájmy zaměstnanců v českém zemědělství a potravinářství.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula: Zdražování potravin je částečně vyvoláno uměle, v některých případech obchodníky. Snížení daně z přidané hodnoty na potraviny prozatím odmítá!

Podle posledních dat Českého statistického úřadu v květnu pokračoval meziroční růst cen výrobců. Nejvíce pak v zemědělství, kde ceny vzrostly dle odhadů o 39,2 procenta. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který byl hostem nedělního pořadu Otázky Václava Moravce České televize, jsou však ceny v některých případech uměle vyšroubované obchodníky. Snížení daně z přidané hodnoty na potraviny by, podle něho, však nemělo žádný efekt na koncové ceny.

Ceny výrobců dál rostou, v zemědělství meziročně takřka o 40 procent

Ceny výrobců významně stouply také v květnu. U zemědělských výrobců meziročně vzrostly o 39,2 procenta. Ceny průmyslových výrobců se zvýšily meziročně o 27,9 procenta a ceny stavebních prací o 13,5 procenta. Nejnižší meziroční nárůst vykázaly ceny tržních služeb pro podniky, jež vzrostly o 5,8 procenta. Podle zpravodajství serveru Novinky.cz to vychází to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Ekonom Lukáš Kovanda: Krize na střední třídu teprve dolehne. Až jim skončí fixace hypoték a energií

Ekonomické problémy na mnoho českých domácností teprve čekají. Dostane se do nich také střední třída, tedy lidé, kteří berou třeba i 40 tisíc korun měsíčně. Myslí si to ekonom Lukáš Kovanda. „V tuto chvíli zatím lidé nepociťují problémy naplno, protože stále ještě mnoho z nich těží ze zafixovaných cen energií nebo splátek hypotečních úvěrů,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová chce prodat pivovar Budvar

Bouři na politické scéně v úterý rozpoutala vládní TOP 09 prohlášením, že v zájmu konsolidace veřejných financí by stát měl prodat nepotřebný majetek a zbavit se vlastnických podílů v některých firmách. Podle serveru Novinky.cz předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová řekla deníku Právo, že by stát měl prodat pivovar Budvar, který je národním podnikem.