Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.

Analýza: Pokles produktivity práce je oproti jaru nižší. Firmy se na home office adaptovaly

Pokles produktivity práce zaměstnanců při práci z domova není tak velký jako na jaře, v průměru činí deset až dvacet procent. Firmy, kde bylo zavedení home office alespoň trochu možné, se na tento způsob práce postupně adaptovaly. Podle zpravodajství Českého rozhlasu a ČTK to vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Moore Czech Republic, podle které v prvních měsících pandemie klesla efektivita práce až o třetinu.

Stát plánuje zdravotníkům v příštím roce přidat deset procent

České zdravotnictví má pro zvládnutí druhé vlny epidemie k dispozici největší finanční rezervy v polistopadové historii. Česká televize zjistila, že pojišťovny měly ke konci září na účtech rekordních 64 miliard. Je to víc než v březnu, kdy nemoc do země přišla. Systému pomohlo výrazné zvýšení plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané. I díky tomu plánuje stát v příštím roce přidat zdravotníkům deset procent.

Česká televize zároveň uvedla, že desetitisíce zdravotníků ještě ale nedostali slibované odměny ani za první vlnu epidemie.

Brusel poslal do Prahy reakci na české stanovisko k auditu k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

Do Prahy dorazila reakce Evropské komise na české stanovisko k auditu ohledně údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). České televizi to potvrdila mluvčí Zastoupení Evropské komise v Praze. Premiér má podle auditu přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česká republika by kvůli tomu mohlo přijít o část unijních dotací. Premiér Andrej Babiš ale střet zájmů dlouhodobě popírá.

Unijní ministři se dohodli na podmínkách dosažení klimatické neutrality

Ministři životního prostředí zemí Evropské unie se v pátek shodli na podmínkách dosažení klimatické neutrality do poloviny století. Zástupci unijních vlád odsouhlasili společný postoj k takzvanému klimatickému zákonu, který vytyčuje cestu k postupnému a závaznému „vynulování“ emisí skleníkových plynů. Členské země budou dále o konečné verzi normy vyjednávat s Evropským parlamentem.