Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.

Stát se zaručí za firmy podnikající v dopravě a cestovním ruchu. Pracovníci na dohodu dostanou kompenzaci

Firmy z odvětví dopravy a cestovního ruchu budou mít možnost využít záruky v programu COVID Plus. Podle zpravodajství České televize to v pondělí na svém jednání schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil vicepremiér, ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Česká televize dále uvedla, že vláda na svém zasedání rovněž přijala návrh na kompenzaci lidem, kteří pracují na dohodu. V programu COVID Plus mohou žádat o podporu firmy s více než 250 zaměstnanci a minimálně pětinovým podílem vývozu na loňských tržbách, včetně výrobních dodávek pro jiného exportéra.

Snížením DPH u potravin by lidé neušetřili, vydělaly by obchodní řetězce, tvrdí ministryně financí Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) neuvažuje o snížení DPH na potraviny, řekla to pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vládě to navrhuje Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle ministryně Aleny Schillerové by to ale nevedlo ke snížení cen potravin v obchodech, ale desítky miliard korun by si nechaly obchodní řetězce na maržích.

Země v Evropě zavádí různá opatření, aby se znovu nastartovala spotřeba, například Německo snížilo sazbu DPH u potravin. Podle ministryně financí by to však v České reoublice nemělo žádný vliv na cenu v obchodech. 

Ministr zemědělství Miroslav Toman: V šetrném zemědělském hospodaření máme náskok, jsme mezi trojicí zemí EU, kde spotřeba prostředků proti škůdcům klesá nejvíce

Společné zemědělské politice a budoucnosti českého zemědělství a také suchu bylo věnováno čtvrteční Žofínské fórum v Praze. Ministr zemědělství Miroslav Toman na něm hovořil o tzv. Nové zelené dohodě, Strategii Evropské komise „Od zemědělce ke spotřebiteli“ a Strategii k biodiverzitě. Účastníky fóra seznámil s procesem vyjednávání české agrární diplomacie v Bruselu a s požadavky, které prosazuje na podporu českého zemědělství. Velkou část svého vystoupení věnoval ministr Miroslav Toman suchu, a to zemědělskému i vodohospodářskému, a rovněž kůrovcové kalamitě.

Kulaté stoly Národního konventu - veřejné konzultace

Kulaté stoly Národního konventu o EU v současné době neprobíhají, a těšíme se na přínosná diskuzní setkání opět po prázdninách. Nicméně bezmála týden se můžete zapojit do veřejné konzultace k východiskům pro priority předsednictví ČR v Radě EU 2022 a přispět k tvorbě jeho motta prostřednictvím formulářů na webových stránkách Euroskopu. Možnost zapojit se do veřejné konzultace nebo navrhnout motto máte do 30. 6. 2020.
 
Odkazy naleznete zde: