Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Ekonom Kovanda: Varovný prst vládě premiéra Petra Fialy. Česku hrozí fatální energetická krize a horší rating

Ekonom Lukáš Kovanda reaguje na zhoršení ratingového výhledu dluhu České republiky ze strany agentury Moody’s tím, že vztyčil varovný prst vládě premiéra Petra Fialy. Důvodem, podle ekonoma, jak uvedla televize CNN Prima NEWS, je velká závislost na ruském plynu, kvůli které hrozí Česku „fatální energetická krize“. Jak dále ekonom uvedl, České republice navíc chybí dlouhodobější plán ozdravování veřejných financí. Kovanda zároveň vysvětluje, co zhoršení výhledu fakticky znamená a proč se jedná o velmi nepříznivou zprávu.

Nájmy v České republice enormně rychle rostou. Klesá počet bytů nad 70 metrů čtverečních

Ceny nájmů v České republice dál rostou, dostaly se nad úroveň roku 2019 a očekává se další růst. Meziročně se podle portálu Realitymix.cz zvýšila průměrná cena pronájmu za metr čtvereční v republice o takřka 11 procent, v Praze pak podle analýzy developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group, jak ve svém zpravodajství uvedl Deník.cz, stoupl nájem o 15,6 procenta.

Cena pšenice je zpět na úrovni před válkou, pečivo však nezlevňuje

Cena pšenice na globálním trhu v posledních měsících značně klesá. Podle zpravodajství serveru Novinky.cz od poloviny května zlevnila zhruba o 60 procent a propadla se zpátky na úroveň z doby před válkou na Ukrajině. Pokles ceny se ale nepropsal do cen pečiva či mouky v České republice. Podle pekařů jsou na vině čeští zemědělci a drahé energie. Zemědělci zase tvrdí, že na konečné ceny potravin v obchodech mají malý vliv.

Protesty, jako v Holandsku, budou asi také u nás, říká bývalý prezident Agrární komory ČR Jan Veleba!

„Na mě to dělá dojem, že milému panu ministrovi teče do bot a uchyluje se k nesmyslným útokům na svůj resort,“ řekl v rozhovoru pro Parlamentní listy bývalý prezident Agrární komory ČR Jan Veleba v reakci na slova ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, který pro Deník.cz vysokou inflaci zdůvodnil tím, že například zemědělci a potravináři vyšroubovali ceny nahoru.