Radek Špicar: Nacházíme se v pasti levné ekonomiky. Zaměstnanci musí být schopni rekvalifikace. Úkolem zaměstnavatelů je jim pomoci

Průmyslová výroba v České republice v dubnu meziročně stoupla o rekordních 55,1 procenta, produkce se ovšem srovnává s obdobím nebývalého propadu způsobeného koronavirovou pandemií. „Předpovídali jsme, že restart bude rychlejší než v letech 2008 až 2009, a čísla to teď potvrzují. Máme z toho velkou radost,“ prohlásil v Interview Plus Českého rozhlasu viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Soud povolil reorganizaci zadlužených ČSA, plán mají sestavit mateřské Smartwings

Městský soud v Praze povolil v rámci insolvenčního řízení reorganizaci zadlužené letecké společnosti ČSA. Reorganizační plán by zhruba do čtyř měsíců měla sestavit mateřská firma Smartwings. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z usnesení soudu uveřejněného v insolvenčním rejstříku. Na reorganizaci se při pondělním jednání shodli také věřitelé společnosti.

Na trhu práce chybí, podle průzkumu personální agentury Manpower, vhodní zaměstnanci, nejvíce za patnáct let!

Čeští zaměstnavatelé plánují i ve třetím čtvrtletí tohoto roku mnohem více nabírat než propouštět, vyplývá z pravidelného průzkumu personální agentury Manpower mezi 705 subjekty v tuzemském soukromém i veřejném sektoru. Studie také, podle zpravodajství České televize, ukazuje, že aktuálně český trh práce čelí největšímu nedostatku zaměstnanců s potřebným profilem za posledních patnáct let.

Je to důchodová reforma, nebo není? Na návrhu Maláčové se neshodnou politici ani odborníci

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce navrhnout reformu penzí. Senioři by podle ní měli dostávat 28 procent průměrné mzdy nebo dalších pět set korun za každé vychované dítě. Podle některých politiků či odborníků se prakticky o důchodovou reformu nejedná. Návrh prý řeší jenom výdaje, nikoli příjmy. Ministryně Jana Maláčová chce také prosadit zvýšení minimální mzdy na 18 tisíc korun. Tématu se věnovaly úterní Události komentáře České televize.