161. Plenární schůze RHSD ČR se uskuteční 18.10.2021

Program 161. Plenární schůze RHSD ČR, která se uskuteční 18.10.2021 bude zaměřen na:
Aktuální krize v energetice, zvyšování cen energií a tepla a možnosti jejich řešení
Řešení situace v automobilovém průmyslu
Možnosti využití programu Antivirus a dalších nástrojů MPSV k řešení současné situace na trhu práce

Všichni dodavatelé energie musejí ERÚ do konce října doložit zajištění dodávek

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval všechny dodavatele energie k doložení zajištění dodávek pro své zákazníky. Informace musejí zaslat do konce října. Do stejného termínu by měl mít úřad první souhrnné výsledky. ERÚ má jen omezené kompetence, jak obchodní strategie prodejců elektřiny nebo plynu prověřit či regulovat. Zákonodárci nepočítali s dramatickým vývojem na trhu, úřad tak nevybavili potřebnými nástroji. ERÚ to, podle zpravodajství České televize, uvedl v tiskové zprávě.

Aktuální rozhovor s Bohumírem Dufkem, předsedou Asociace samostatných odborů

Pane předsedo, jak hodnotíte současnou situaci na trhu práce, kde chybí velké množství (cca 300.000 volných pracovních míst) zaměstnanců v celé řadě odvětví?

Myslím si, že se musíme vrátit do historie, tak 5-6 let, možná 8 let, kdy končila vláda Petra Nečase, současně končila ekonomická krize v Evropě a začínal ekonomický růst. A to hlavně z důvodu, že v Česku máme opravdu schopné podnikatele. Když roste hospodářství, potřebujete hlavně pracovní sílu.

Německo sníží domácnostem poplatek na obnovitelné zdroje. Reaguje na růst cen energií

Německo sníží o 42,7 procenta poplatek, který hradí spotřebitelé na podporu obnovitelných zdrojů energie. Podle serveru Aktualne.cz Berlín chce tímto způsobem pomoci domácnostem lépe se vyrovnat s růstem cen energií. Takzvaná zelená přirážka se nově sníží na 3,723 eurocentu (0,95 Kč) za kilowatthodinu, uvedli provozovatelé sítí. To je nejnižší úroveň od roku 2012.

Čeští pekaři oslavili Světový den chleba. Extrémně rostoucí vstupní náklady nutí pekaře promítnout je do cen chleba a pečiva

Světový den chleba je, podle Svazu pekařů a cukrářů v ČR,  každoročně připomínán 16. října jako svátek základní lidské potraviny a oslava pekařské profese. Přestože kvalita českého chleba a bohatý sortiment na trhu jsou jedny z nejlepších v Evropě, vyhlížejí čeští pekaři do budoucna s obavami. Náklady na výrobu chleba letos skokově rostou a pekaři budou muset upravit ceny svých produktů, aby zajistili jejich výrobu a vysokou kvalitu pro spotřebitele.