Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
V pondělí a úterý probíhá v Bruselu jednání evropských ministrů zemědělství. Mezi témata jednání patří mimo jiné dovozy z Ukrajiny a budoucí rozpočet na Společnou zemědělskou politiku (SZP). Zemědělský svaz ČR vítá návrh Evropské komise na obnovení dovozních kvót z Ukrajiny i postoj ministra Výborného k zachování rozpočtu SZP. Zároveň však varuje: Kvůli inflaci dochází k reálnému poklesu podpory, který v Česku dosahuje až 50 %. Bez navýšení rozpočtu je SZP neudržitelná.
„Návrat k řízenému režimu dovozů z Ukrajiny vnímáme jako krok správným směrem. Nezavíráme dveře Ukrajině, ale potřebujeme pojistky. Bez nich může být evropský trh ohrožen,“ uvedl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.
Bezcelní režim v uplynulých dvou letech způsobil na trhu citelný tlak. „Stačí se podívat na případ cukru – dovoz ukrajinského cukru tvořil jen 3,5 % spotřeby EU, ale ceny spadly o 35 %. Výsledek? Jeden ze sedmi českých cukrovarů skončil. V zemědělství, kde se plánuje roky dopředu, je takový zásah těžko napravitelný,“ dodává Pýcha. Analogické riziko hrozí podle Svazu také v případě kvót na zvýhodněné dovozy v rámci dohody o volném obchodu mezi EU a zeměmi Mercosur.
Zemědělský svaz ČR zdůrazňuje, že podpora Ukrajiny je důležitá, ale nesmí ohrozit konkurenceschopnost evropských zemědělců. Dovozní režim musí být solidární, ale řízený. Zároveň odmítá obavy, že kvóty by vedly k plošnému zdražování potravin. Většina dovozů z Ukrajiny se týká surovin, nikoliv hotových potravin, a Česká republika je v mnoha základních komoditách soběstačná.
„Musíme najít rovnováhu mezi podporou Ukrajiny a stabilitou evropského trhu. To je v zájmu jak zemědělců, tak českých spotřebitelů,“ doplnil Pýcha.
Zemědělský svaz rovněž podporuje ministra Výborného v úsilí o zachování vyčleněného rozpočtu na SZP a dvoupilířového modelu financování. Varuje však, že zachování nominální výše rozpočtu nestačí.
„Zachovat dnešní nominální částku znamená ve skutečnosti snížit reálnou podporu – o 30 % s ohledem na průměrnou evropskou inflaci, v případě České republiky až o 50 %, což je neudržitelné. Pokud má být zemědělství stabilní, musí mít i stabilní a silný rozpočet,“ upozorňuje Pýcha.
Zemědělský svaz ČR připomíná, že bez garance rozpočtu spadne SZP jako domeček z karet. A spolu s ní i stabilita evropského zemědělství.