Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 28.05.2025
  • Autor: Miroslav Svoboda

Českému stavebnictví se u nás, podle řady komentářů řady ekonomů v médiích, v posledních letech příliš nedařilo. Jenže, po letech meziročních poklesů, se nyní, podle představitelů velkých stavebních firem, již blýská na lepší časy. O to to, jak to ve skutečnosti je, požádala redakce týdeníku Naše pravda předsedu OS Stavba ČR Pavla Zítka, aby sdělil názor odborů, které zastupují zaměstnance, to je lidí, kterých se případné problémy ve stavebnictví nejvíce dotýkají.

České stavebnictví má, pravděpodobně před sebou, úspěšná léta!

Takže, ve své reakci na první otázku redakce, Pavel Zítko uvedl, že předně nesouhlasí s tvrzením, že se stavebnictví v posledních letech příliš nedařilo. Dokonce je přesvědčen, že stavebnictví prošlo posledními roky ve velmi dobré kondici. Například loňský rok, který, podle revidovaných údajů ze statistického úřadu, zaznamenal pro stavebnictví reálný pokles pouze o 1,4 %, považuje za další v řadě úspěšných, stejně tak rok předcházející. Načež konstatoval, že podle informací, které má, prostřednictvím zástupců zaměstnanců z firem, kde OS Stavba ČR působí, byl dokonce objem odvedené práce meziročně vyšší s tím, že problém je, mimo jiné, i v cenách, za které se soutěží infrastrukturní (tj. veřejné) projekty. Vykázaný pokles tak považuje zčásti za »statistickou chybu« ovlivněnou cenovou politikou na trhu. Zároveň potvrdil názor představitelů velkých stavebních firem, že české stavebnictví pravděpodobně má, před sebou, ještě úspěšnější léta. Podle dostupných informací, které má k dispozici, rozhodující firmy na trhu měly počátkem letošního roku největší zasmluvněný zásobník práce za posledních deset let. „V tomto směru jsem tedy velkým optimistou,“ dodal.

Odlišná situace je u výrobců stavebních hmot

Podle Pavla Zítka, poněkud odlišná je situace u výrobců stavebních hmot, zejména těch, kteří jsou závislí na cenách energií, a patří tedy do kategorie energeticky náročné výroby. Tyto firmy, přičemž měl na mysli výrobu cihel, dlažeb a obkladů, ale i dalších, nemají v posledních dvou letech „na růžích ustláno“. Potýkají se s několika faktory, které jdou proti nim. Za prvé to byly vysoké ceny energií v roce 2022, a následné dopady do nákladů těchto firem, za druhé velmi nízká ochrana trhu EU, zejména ze třetích zemí, a tudíž „nekalá konkurence“, a za třetí velmi vysoké úroky u hypotéčních úvěrů. Přičteme-li k tomu výhled dodatečných nákladů na naplnění klimatických cílů EU (podle názoru odborů zcela devastujícím tempem), může nastat stav, který bude velmi ohrožovat konkurenceschopnost, u nás působících firem, a tudíž i jejich existenci. „Zde zcela po právu doufáme v lepší zítřky,“ konstatoval.

Flexinovela zákoníku práce má pozitivní i negativní přínosy

Další otázka směřovala k nedávno schválené flexinovele zákoníku práce. Podle něho flexinovela zákoníku práce přináší jednak věci, které jsou z pohledu odborů přínosem, na druhou stranu jsou tam i změny, které se odborům úplně nezamlouvají. Poznamenal, že jde o určitý kompromis. Načež upřesnil, že odbory považují za zbytečné prodlužování zkušební doby a nelíbí se jim i zkrácení výpovědní doby. Na druhou stranu vítají změnu ve výši podpory v nezaměstnanosti. Přičemž vyzdvihl, že odborovým svazům, v rámci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), se společně podařilo zabránit nejhoršímu. „Tím byla snaha některých vládních poslanců (ODS a TOP 09), ale i senátorů, o změnu ve smyslu zavedení výpovědi bez udání důvodu. To byla věc, která byla pro nás absolutně nepřijatelná, a dokonce už náš sjezd, který se konal v únoru loňského roku, k tomu přijal jasné, samozřejmě odmítavé usnesení,“ uvedl k tomu Pavel Zítko.

V kolektivním vyjednávání jsou stavební odbory poměrně úspěšné

Přirozeně, že se redakce dotázala i na otázku kolektivního vyjednávání ve stavebnictví, a to zejména, zda oborům daří navyšovat mzdy, podle jejich představ.

„V otázce kolektivního vyjednávání jsme v zásadě úspěšní, i když vždy ne tak, jak bychom si představovali,“ konstatoval úvodem své odpovědi na tuto otázku. Načež konstatoval, že dvouciferné inflace, které Českou republiku postihly v letech 2022 a 2023, stavebním odborům z úspěšnosti při kolektivním vyjednávání, velmi ukrojily. V málokteré z firem, kde odbory působí, se jim podařilo dohodnout takové navýšení mezd a benefitů, které by takto vysokou inflaci dokázalo pokrýt. „Čest všem výjimkám,“ poznamenal. Nicméně, podle něho, ztráty na kupní síle, které v těchto letech zaměstnanci utrpěli, jsou stavební odbory odhodlány velmi rychle napravit. „Již v loňském roce se nám podařilo ujít významný kus cesty, a naším cílem je toto manko smazat ve většině případů již letošním rokem. Na základě známých výsledků kolektivního vyjednávání pro rok 2025 o tom, že se to podaří, nepochybuji. I na úrovni odvětví máme podobné cíle a věřím, že naše mise bude i zde úspěšná. To vše však musí posoudit naši členové a jednou z příležitostí, kdy to budeme hodnotit, je III. sněm OS Stavba ČR, který se uskuteční se 14. května,“ uvedl Pavel Zítko.

Nedostatek pracovníků se týká zejména řemeslných profesí

Další otázka směřovala k nedostatku pracovníků v oboru, zvláště pokud jde o odborné, řemeslné profese. Pavel Zítko k tomu řekl, že jde, přirozeně, o největší bariéru v úspěšném rozvoji stavebnictví. Konstatoval, že v oboru působí celý svůj profesní život, a osobně nepamatuje dobu, kdy byl tak »katastrofický« nedostatek kvalifikované pracovní síly. Načež poznamenal, že nedostatek lidí byl vlastně téměř vždy, ale aktuální stav hrozí velkým „výbuchem“. „Dokonce se zdá, že naše společná dlouholetá varování sociálních partnerů v oboru (čili OS Stavba ČR a Svazu podnikatelů ve stavebnictví) nebere stále nikdo z odpovědných činitelů vážně. Ubezpečování o tom, že mezi jednu z revizí vzdělávací soustavy bude zařazena i podpora technického školství, jsou, podle mého názoru, jen ´předvolebním tanečkem´. Ve skutečnosti se nic zásadního bohužel neděje. Zřejmě si někdo myslí, že dům postaví, bude udržovat, opravovat a rekonstruovat umělá inteligence. Já však tento názor nesdílím, a mám v tomto směru velké obavy. Dnes nás z nejhoršího zachraňují zahraniční pracovníci, zejména z Ukrajiny, ale co se stane, až se vrátí do své vlasti a budou pracovat na tamní obnově zničených budov a infrastruktury? Zachrání nás absolventi všeobecných lyceí a gymnázií?“, Pavel Zítko takto objasnil podstatu problému nedostatku pracovníků ve stavebnictví.

Ve velkých firmách působí odbory, díky nim, jsou i vyšší mzdy!

Redakce poté zeptala, zda jsou, z hlediska zaměstnanců, nějaké podstatné rozdíly v práci pro velkou, či malou firmu. Načež Pavel Zítko odpověděl, že obecně lze říci, že větší firma se rovná větší jistota. Avšak, neplatí to, jako obecný princip, výjimky zde určitě byly jak v minulosti, tak, přirozeně, budou i do budoucna. V každém případě odbory působí v naprosté většině velkých firem v oboru, daří se jim tam vést smysluplný sociální dialog, a mají v nich uzavřené podnikové kolektivní smlouvy. Statisticky mají odbory doloženo, že ve firmách, kde působí, a kde je uzavřena kolektivní smlouva, mají zaměstnanci výrazně vyšší mzdy, řadu benefitů a lepší pracovní podmínky. „Ty rozdíly jsou obrovské a doporučuji všem zaměstnancům se o to zajímat. Náš svaz je otevřen všem,“ dodal.

Ve stavebnictví také pracuje mnoho zahraničních pracovníků!

Následovala otázka, že zda tuzemským pracovníkům neberou práci zahraniční pracovníci, jichž je snad nejvíce právě ve stavebnictví. A zároveň, i to, jakou mají výši mezd.

Pavel Zítko k tomu uvedl, že bez zahraničních zaměstnanců, si, nelze fungování stavebnictví představit. Pravdou je, že především jde o méně kvalifikované zaměstnance. Avšak, jelikož jde o méně kvalifikovanou práci, je s tím přirozeně stanovena i výše jejich mzdy. Takže, odboráři si nemyslí, že by tito zahraniční pracovníci brali tuzemským zaměstnancům práci. Přesto však, odbory jsou, v tomto směru, obezřetné a situaci aktivně monitorují, protože mzdový dumping je pro české zaměstnance velkým rizikem. I z tohoto důvodu se dlouhodobě odbory zasazují o »celoplošné« rozšíření závaznosti odvětvové kolektivní smlouvy. To se jim v oboru stavebnictví naštěstí zatím daří.

Problém nelegálních zaměstnanců se nevyhnul ani stavebnictví

Redakce se dále zmínila o problému nelegálních zaměstnanců. Pavel Zítko k tomu řekl, že, podle něho, nelegální zaměstnávání je kapitola sama pro sebe. Načež uvedl, že kdo něco takového zjistí, měl by na to veřejně upozornit a požadovat příslušné řešení. Přirozeně, že tento problém se nevyhýbá ani odvětví stavebnictví. Nicméně kapacity odborů na jeho sledování, uvnitř firem, nestačí. Odboráři jsou plně vytíženi servisem a obhajobou oprávněných zájmů svých členů a členských organizací. Na druhou stranu nabízí členství a pomoc i individuálním členům, zahraniční pracovníky nevyjímaje. „Historicky jsme měli několik takových členů, a jsem přesvědčen, že všem jsme významně pomohli, některým dokonce i v tom, aby částečně nelegální struktury opustili. Je to však velmi těžký boj, a i když podáváme pomocnou ruku, není jednoduché něčeho takového docílit. Nakonec je to zejména na nich, zda chtějí toto podstoupit,“ upřesnil Pavel Zítko.

Poslední otázka redakce se týkala představ odborů na další zlepšování situace ve stavebnictví.

„Naším asi největším nepřítelem je Green Deal, resp. jeho rychlost, bez patřičného vnímání specifik České republiky. Máme obavy z postupné likvidace průmyslu a v našem pojetí je to i průmysl stavebních hmot. To, co bychom si skutečně přáli, je tedy změna v přístupu k tomuto tématu. Nejsme proti krokům, které mají za cíl boj proti negativním dopadům klimatických změn, jsme jen proti způsobu a rychlosti provádění. Jsme přesvědčeni, že si tím podřezáváme pod sebou vlastní větev,“ odpověděl Pavel Zítko.

Podle něho, pokud by se, podařilo toto úspěšně zvládnout, dalším krokem je dořešení plného náběhu nového stavebního zákona, a zejména digitalizace stavebního řízení. Pokud by k tomu přispěla i stabilita úrokových sazeb, zejména u hypotéčních úvěrů, a podařily se kroky k podpoře bytové výstavby, byli by odboráři, a zároveň i zaměstnanci, velmi blízko ke spokojenosti. V oboru by chyběla již jen vyšší podpora technického vzdělávání, a uznání stavebnictví jako velmi perspektivního oboru, do kterého stojí za to vstoupit. Potom se odbory, budou moci plně věnovat svému základnímu poslání, a tím je kolektivní vyjednávání. „Pro své členy pak budeme mít všechny základní podmínky pro to, abychom pro ně vyjednali maximum možného. Byli bychom pak zcela bezpochyby ještě úspěšnější, než jsme doposud,“ řekl Pavel Zítko závěrem.

  • Zdroj: Naše pravda