Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Úroda základních obilovin bude letos v Česku o 4,7 procenta vyšší než loni. Naopak méně, jak uvedla ve svém zpravodajství Česká televize, bude podle odhadu Českého statistické úřadu brambor, cukrovky a kukuřice. Na pěstitele také výrazně dopadá růst cen – více platí za hnojiva, pohonné hmoty, ale hlavně elektřinu a plyn, což se propisuje i do koncových cen pro spotřebitele.
Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond (PGRLF) vyplatil ke smlouvám uzavřeným v loňském roce celkem 1,821 miliardy korun. Tuto částku, která byla vyšší než státní dotace 1,5 miliardy korun, Fond financoval z vlastních prostředků. Uvádí to Souhrnná zpráva o činnosti PGRLF, a.s. za rok 2021, o které ve středu informoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
EHSV vydává mezi 160 a 190 stanovisky a informačními zprávami za rok. V 70 % případů jde o stanoviska vypracovaná na základě žádosti Rady, Evropské komise nebo Evropského parlamentu. 21 % tvoří stanoviska z vlastní iniciativy a informační zprávy a 9 % připadá na průzkumná stanoviska, o něž obvykle požádá země, jež předsedá EU.
Nový Strategický plán společné zemědělské politiky na období 2023-2027 (Strategický plán SZP), který připravilo Ministerstvo zemědělství (MZe), se zaměří na udržitelné zemědělství a ekologické hospodaření s ohledem na životní prostředí. Podle tiskové zprávy MZe zemědělci, potravináři a lesníci, prostřednictvím Strategického plánu SZP, získají přibližně 200 miliard korun (asi 8 miliard eur) z evropského a národního rozpočtu. Materiál ve středu schválila vláda.