Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 09.08.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

V České republice se musí více stavět a povolat, myslí si předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Podle něho, díky rychlejší výstavbě, půjdou ceny nemovitostí na trhu dolů. S tím nesouhlasí reportérka Deníku Referendum Gaby Khazalová, která získala i Evropskou novinářskou cenu za projekt Města v pronájmu. Ptá se, proč stavět další byty, když jen v Praze jich je zhruba devadesát tisíc neobydlených. O bytové politice v Česku debatovali přední český developer a reportérka v pořadu Události, komentáře České televize.

„Bytů se dlouhodobě málo staví, a proto rostou ceny. Čeho je málo, to je drahé,“ konstatoval Kunovský. V případě pořízení bytu se, podle developera, za poslední pololetí ukázalo, že růst cen se na trhu zpomaluje. Co se týká nájemného, to půjde, podle Kunovského, ještě výrazně nahoru.

„Krize bydlení je celoevropský problém. V Česku se často tvrdí, že za ní stojí zdlouhavá stavební řízení, musíme ale hledat i jiné důvody. Jedna věc je poptávka, že lidé přicházejí do velkých měst, jako je Praha, a potřebují někde bydlet. Poptávku ale zdaleka netvoří jen lidé, kteří potřebují někde bydlet, ale tvoří ji také ti, kteří nakupují byty jako investice. A na straně nabídky je otázka, jaké byty se staví,“ popsala situace kolem bydlení reportérka Khazalová. Podle ní chybí data o tom, kolik prodaných bytů je v současnosti neobydlených, anebo kolik z nich koupili lidé na investice a kolik v nich skutečně bydlí.

Developer Kunovský na koupi investičního bytu nevidí nic špatného. „Když koupí člověk byt, tak ho velmi málokdy nechá prázdný. Plní funkci nájemního bydlení. Každý byt postavený v Praze přináší na DPH 1,5 milionu korun plus čtvrt milionu na kontribucích,“ vysvětlil. Zároveň si však neumí představit, jak výstavbu bytů regulovat. „Byty musí vznikat, ať vznikají soukromé, veřejné, nájemní, ta potřeba tady jednoznačně je,“ podotkl s tím, že v Praze se například povoluje zhruba polovina toho, co ve Vídni nebo Berlíně. „Jsme přesvědčeni, že kdyby nový stavební zákon zjednodušil a urychlil povolovací procesy, dokázali bychom více stavět, udávat na trh dvojnásobek bytů. Ceny bytů by pak mohly být levnější o patnáct procent,“ odhaduje.

Reportérka Khazalová v této souvislosti zmínila, že z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že například v Praze je 93 tisíc neobydlených bytů, přičemž ve vlastnictví města jich je 2400. „To znamená, že zhruba 90 tisíc bytů v Praze tak zůstává prázdných, my se bavíme o tom, že je potřeba stavět deset tisíc bytů ročně, a to je recept na vše,“ poznamenala. V případě Vídně, kterou uváděl Kunovský, ale upozornila, že na rozdíl od Česka se tam staví byty s dostupným regulovaným nájemným. Veškeré regulace, o kterých se mluví i na půdě Evropské unie, se tak podle reportérky netýkají jen sociálního bydlení, ale i například toho, kolik jeden investor může bytů vlastnit.

„Jsme v situaci, kdy do bydlení od finančního krize proudí neuvěřitelné množství kapitálu, a možná právě proto tak ty ceny nájmů v podstatě stoupají, takže si myslím, že jednotlivá města právě proto přemýšlí o tom, jak investice do bydlení regulovat,“ uzavřela televizní diskusi Khazalová.

  • Zdroj: Česká televize