Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů, navštíví 1. a 2. února Českou republiku. Prvním bodem jejího programu bude konference zaměřená na implementaci nové legislativy na ochranu osobních údajů (GDPR) do každodenní praxe státní správy.
Komise dnes předkládá návrh nařízení, které má zlepšit spolupráci mezi členskými státy EU při hodnocení zdravotnických technologií. Větší transparentnost posílí postavení pacientů, kteří získají přístup k informacím o klinickém přínosu nové, pro ně potenciálně užitečné technologie. Díky většímu počtu hodnocení by se účinné a inovativní zdravotnické nástroje také mohly dostávat k pacientům rychleji.
Ministerstvo práce a sociálních věcí dne 22. ledna 2018 rozhodlo o vyhlášení závaznosti Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2018, kterou uzavřel Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR se Zemědělským svazem ČR, i pro další zaměstnavatele s převažující činností v odvětví zemědělství, lesnictví, rybářství.
Závaznost této KSVS bude vyhlášena sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů.
Obecná míra nezaměstnanosti 15–64letých (podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných) očištěná od sezónních vlivů dosáhla v prosinci loňského roku 2,4 % a meziročně se snížila o 1,3 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů očištěná od sezónních vlivů dosáhla 2,0 %, míra nezaměstnanosti žen 2,9 %.
Téměř ve všech zemích EU28 se ve 3. čtvrtletí roku 2017 zaměstnanost 20-64letých zvýšila a více než třetina zemí tak překročila stanovený cíl, podle kterého má míra zaměstnanosti členských zemí EU v průměru dosahovat 75 procent. Mezi zeměmi EU28 je v České republice míra nezaměstnanosti ve 3. čtvrtletí roku 2017 opět nejnižší, zejména pak u mužů.
Česká republika má šanci stát se jedenáctou zemí v Evropské unii, která ukotví rodinné podnikání v právním řádu. Na návrh Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) na tom začala pracovat vláda, která v nejbližších dnech předloží legislativní návrh do připomínkového řízení.