Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 01.03.2024

Agrární komora ČR, spolu se Zemědělským svazem ČR, zastupující přes 75 % produkce českých zemědělců se na dnešním jednání představenstev obou organizací dohodli na celoplošných protestech proti zemědělské politice vlády.

Stalo se tak na základě jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným, který nesplnil sliby a očekávání zemědělců a s vládními partnery nedojednal potřebnou podporu českému agrárnímu sektoru.

Nejbližší demonstrace propuknou 7. března 2024 v Praze, a o dalších navazujících protestech bude rozhodnuto v následujících dnech.

Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR na dnešním jednání rozhodly o organizaci dalších protestů, kterými chtějí vyjádřit nesouhlas s aktuální zemědělskou politikou české vlády. „České zemědělství se se zvyšující intenzitou nadále potýká se stejnými problémy, na které obě organizace upozorňovaly již několik let. V osobě ministra Výborného jsme našli partnera pro jednání, nicméně ani on nedokázal prosadit v rámci jednání vlády takové kroky, které naše zemědělství zoufale potřebuje,“ říká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR a dodává: „Vláda v době, kdy se propadaly ceny zemědělských komodit a jiné státy hledali způsoby, jak pomoci zemědělcům, zvýšila daň z nemovitosti, která ekonomické problémy českých zemědělců naopak prohlubuje. Pokud jde o daň z dotací, ta je nesmyslná ve své podstatě. Již jednou zdaněné prostředky po odeslání do Bruselu a po jejich návratu zpět formou dotací a přerozdělení mezi zemědělce nedává smysl znovu danit. Na tuto skutečnost Česko upozorňuje i Evropská komise.“

Základní požadavky zemědělců vůči vládě jsou:

  1. Splnění slibu na spuštění podpory zaměstnanosti na venkově, která nám byl dán vicepremiérem Marianem Jurečkou před dvěma lety a na které se shodla vládní koalice v roce 2022.
  2. Splnění slibu vlády na nekrácení národních podpor ve výši 5 mld. Kč, která nám byla dána vicepremiérem Marianem Jurečkou v roce 2022. Tento slib vláda porušila hned v roce 2023, kdy byly kráceny na 2,7 mld. a v roce 2024 je dále kráceny na 2,5 mld. Kč.
  3. Nedanění evropských dotací a vrátit daň z nemovitostí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023
  4. Aktivně v EU řešit přebytek základních komodit, především obilovin a olejnin – omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z EU a větší spotřebou v OZE.

Ministr zemědělství zemědělcům sliboval, že bude v EU řešit přebytek obilovin na trhu. Následně vláda prostřednictvím ministerstva průmyslu hlasovala, aby byl prodloužen bezcelních dovoz z Ukrajiny o další rok, jak dále uvádí, ve svém vyjádření, Zemědělský svaz ČR.

  1. Plně kofinancovat, stejně jako v ostatních zemích EU, záchranný balíček na rok 2024, který připravuje Evropská komise a vyplatit ho co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.
  • Zdroj: Zemědělský svaz ČR