Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 04.09.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Na demonstraci se přihlásil o slovo také bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Podle Parlamentních listů si nebral servítky. Předsedu vlády Petra Fialu (ODS) obvinil, že tento politik svým projevem před pár dny na Zemi živitelce „urazil české zemědělce a vás všechny“. Zdeněk Jandejsek, který patří k našim významným a úspěšným zemědělským a potravinářským podnikatelům, varoval, že až nebude co jíst, lid povstane a udělá něco pro to, aby se nasytil.

Zdeněk Jandejsek to na pódiu na Václavském náměstí, podle Parlamentních listů, vzal pěkně od podlahy. Konstatoval, že České republice hrozí, že se bude potýkat s nedostatkem potravin.

Načež tvrdě uhodil na vládu. „Jsou to lidi bez odbornosti. Jsou to hospodářští negramoti. Pro nás všechny je to velký problém. My máme schopné a pracovité lidi, ale kvůli jejich řízení se dostáváme do obrovských problémů. Jestliže vzrůstají ceny energií o stovky procent a jestliže hnojiva jsou čtyřikrát dražší a pokud ceny obalů stojí o 80 až 90 procent víc, tak kolik může stát potravina. Potravina dneska stojí o 80 procent víc. Přece si nemůžeme dovolit, aby vás špatné řízení vysávalo od vašich úspor,“ prohlásil Zdeněk Jandejsek. A vysloužil si potlesk přítomných demonstrantů.

Poté se rozhodl popsat, proč může Česká republika čelit potravinové krizi. Zdůraznil, že dřívější dovozy z Německa či ze Španělska ustanou, protože tamní zemědělci budou chtít nakrmit svoje lidi.

Pokud jde o českou podporu pro zemědělství, ta je, podle Zdeňka Jandejska, špatně nasměrována. Podporu podle jeho názoru dostávají lidé, kteří ve skutečnosti v zemědělství nic neprodukují.

Proto potraviny nejsou levnější, jak si přejeme. „Pokud si široké vrstvy nemůžou koupit, jaké potraviny potřebují, tak dojde k tomu, co se stávalo už ve starověku a ve středověku. Lidé prostě vyjdou a udělají něco pro to, aby se nasytili,“ varuje Jandejsek. „My musíme dávat prostředky tam, kde můžeme očekávat příjmy do státního rozpočtu a dostatek potravin!“ pokračoval v kritice současné vlády Zdeněk Jandejsek.

Kritickými slovy nešetřil ani na adresu evropského Green Dealu. „To je až směšný. Tam jsou podmínky nastavený tak, aby země, které se staly členy EU v roce 2004, se staly koloniemi a uvolnily trhy pro ty, kteří už řadu let vysávají naše peněženky a celý stát. A většinu lidí posílají do montoven, a prostředky, které vydělají, neinvestují tady, ale peníze odvádí pryč. A tomu přihlíží naše vláda,“ konstatoval Zdeněk Jandejsek. V odpověď přišel pískot tisíců lidí.

Nakonec volal po posílení potravinové soběstačnosti České republiky. „Od roku 1989 nepamatuji jediného ministra, který by řídil zemědělství tak, aby prospívalo obyčejným lidem,“ nešetřil Jandejsek kritikou.

Na paškál si vzal i premiéra Petra Fialu (ODS), který před pár dny na Zemi živitelce prohlásil, že požadavky na dosažení plné potravinové soběstačnosti Česka jsou nerealistické. Jandejsek naopak v co nejširší potravinové soběstačnosti vidí cestu, aby si každý mohl koupit to, co potřebuje, navíc za přiměřené ceny. Momentálně je česká potravinová soběstačnost v průměru na 50 procentech.

„Výstup pana premiéra, který byl v Českých Budějovicích před několika dny, byl směšnej. Jeho vystoupení ukazovalo jeho úroveň. Ani si nedokáže vybrat kolem sebe lidi, aby mu napsali pár vět, které dávají smysl. Jeden blábol za druhým. Urážel zemědělce. A nejen zemědělce, ale vás všechny,“ sdělil přítomným demonstrantům z podia Zdeněk Jandejsek. „Demisi, demisi, demisi!“ odpověděli mu účastníci akce.

Poté Zdeněk Jandejsek zopakoval, že dotace mají dostávat ti zemědělci, kteří krmí národ a nikoliv ti, kteří produkují jen ekologické seno. Až se toto změní, až dotace dostane ten, kdo krmí národ, potravinová soběstačnost, podle Zdeňka Jandejska, stoupne na 80 až 90 procent.

A vůbec nejlepší by prý bylo, kdyby dotace pro zemědělství úplně skončily, protože pak by se ukázalo, kdo je jak schopný.

  • Zdroj: Parlamentní listy