Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 21.04.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zhruba v polovině dubna schválila Poslanecká sněmovna pozměňovací návrh vodního zákona, na kterém spolupracovalo právní oddělení Zemědělského svazu ČR s poslancem Karlem Turečkem (ANO), který předložil návrh Zemědělskému výboru PSP ČR, posléze Výboru pro Životní prostředí PSP ČR, aby byl následně postoupen plénu Poslanecké sněmovny.

Důvodem předkládaného pozměňovacího návrhu je snaha kompenzovat znevýhodnění zemědělců hospodařících v ochranných pásmech vodních zdrojů a ochranných pásmech vodárenských nádrží. Náhrady byly dosud přiznávány pouze vlastníkům, ačkoliv dotčeni jsou i nájemci, či pachtýři. Pozměňovací návrh zákona proto rozšiřuje způsobilost náhrad pro ty, kdo na daných pozemcích skutečně hospodaří, a tudíž mu v souvislosti s ochrannými podmínkami vzniká újma – bez ohledu na to, zda na pozemcích hospodaří pachtýř, nebo přímo vlastník.

V současné době byl pozměňovací návrh vodního zákona odsouhlasen Poslaneckou sněmovnou ČR a následně čeká na schválení v Senátu. Zemědělský svaz ČR předpokládá, že by měl návrh projít i touto komorou parlamentu hladce.

Zemědělský svaz ČR zároveň informuje, že ještě během úřadování bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky lobboval za změnu metodiky vyplácení kompenzací, respektive zvýšení sazeb. V současné době je sazba kompenzace paušální a činí v prvním ochranném pásmu 800 Kč na hektar a v druhém ochranném pásmu 500 Kč na hektar. Tyto historické částky však již neodpovídají nákladové realitě současné doby a je třeba je, podle názoru vedení Zemědělského svazu ČR, revidovat.

Tímto úkolem byl pověřen Ústav zemědělské ekonomiky a informací společně s Výzkumným ústavem zemědělské techniky a připravují aktualizaci výše sazeb v součinnosti se zástupci členské základny Zemědělského svazu ČR ze Středočeského kraje a kraje Vysočina, tedy společně se zemědělci, kteří mají bohaté zkušenosti s uplatňováním ochranných podmínek v okolí Želivky a nádrže Švihov, a tudíž přispívají bohatými zkušenostmi v oblasti dopadů na ekonomiku zemědělské výroby. Navzdory počátečnímu „přešlapování“ na místě se práce na aktualizaci sazeb se již rozběhla a vedení Zemědělského svazu ČR doufá, že v dohledné době budou k dispozici i reálné výsledky.